aparat ortodontyczny co jeść

Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?

Anna Wiktor
Masz aparat ortodontyczny? Co jeść, jeśli dopiero się z nim oswajasz? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Na pewno zastanawiasz się nad jedną kwestią, jeśli masz aparat ortodontyczny – co jeść, a czego nie próbować. W naszym artykule wymieniamy zalecane potrawy w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Wskazujemy także pokarmy, których trzeba unikać. Jeśli chcesz je poznać, sprawdź nasz wskazówki poniżej!

Aparat ortodontyczny – co jeść w pierwszych dniach?

Dyskomfort wywołany założeniem aparatu może być dokuczliwy zwłaszcza w pierwszych momentach. Utrudnione mówienie, odruch połykania czy gryzienie – wszystko to może przeszkadzać, gdy masz aparat ortodontyczny. Co jeść, by nie pogorszyć swojego stanu? Najlepiej sięgać po delikatne i miękkie produkty. Świetnie sprawdzą się:

  • zmiksowane zupy;
  • purée ziemniaczane lub z dyni;
  • koktajle i wyciskane soki. 

Na przekąski wybieraj owoce bez drobnych pestek i o neutralnej kwasowości. Pamiętaj, że na początku leczenia każde ugryzienie nieco twardszego produktu może wywoływać dodatkowy ból.

Czego nie jeść kolejnych dniach po założeniu aparatu ortopedycznego?

Co można powiedzieć o kompletnej diecie w przypadku osób z aparatem ortodontycznym? Co jeść, już wiesz, więc czas zapoznać się z listą produktów wykluczonych z diety. Ta uzależniona jest od rodzaju aparatu, który masz na zębach lub podniebieniu. Jeśli twój sprzęt ortopedyczny to tradycyjny aparat stały metalowy, najlepiej będzie unikać:

  • owoców z pestkami (truskawki, maliny);
  • twardych bakalii;
  • słodyczy o ciągnącej konsystencji (krówki).

Lepiej odstawić również słodkie gazowane napoje.

Nieco więcej restrykcji pokarmowych będzie w diecie osób z aparatem transparentnym. Takie sprzęty wykonane z ceramiki lub tworzyw sztucznych są bezbarwne, lub półprzejrzyste tylko wtedy, gdy dobrze się o nie dba. Jeśli planujesz założyć właśnie taki aparat, unikaj czerwonego barszczu, mocnej kawy i herbaty, a także palenia papierosów. W przeciwnym wypadku aparat szybko zmieni barwę na mało estetyczną.

Pamiętaj o odpowiednich nawykach, jeśli masz aparat ortodontyczny. Co jeść i co wyłączyć z diety, już wiesz. Nie zapominaj również o dokładnej higienie jamy ustnej, zębów i aparatu, by leczenie było komfortowe i jak najkrótsze.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe – czym się charakteryzują? Kiedy poddać się protetycznemu zabiegowi odbudowy zęba?

Następny artykuł
resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu

Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły