Zdrowe, zadbane i proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, lecz także łatwiejsze dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Niestety, wiele osób zmaga się z problemem krzywych zębów. Te natomiast mogą być przyczyną chorób zębów i przyzębia, a nawet wad wymowy! Warto je jak najszybciej wyprostować i nosić aparat na zęby – stały lub ruchomy. O aparat ortodontyczny przed i po założeniu trzeba także dbać. Dowiedz się, jak się przygotować do leczenia ortodontycznego!
Kiedy niezbędna jest wizyta u ortodonty?
Jeśli zauważasz, że twoje zęby są krzywo ułożone bądź widzisz pewne nieprawidłowości w zgryzie swojego dziecka, to najwyższa pora na wizytę u lekarza ortodonty. Terapia ortodontyczna może zostać wdrożona zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku dzieci najlepszy czas na pierwszą wizytę przypada około 7. roku życia. Co ważne, na wyprostowanie zębów nigdy nie jest za późno – nic dziwnego, że z czasem coraz więcej dorosłych osób decyduje się na ten krok.
Jak się przygotować do założenia aparatu?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego musisz udać się do stomatologa na wizytę kontrolną – w tym celu powinieneś wybrać sprawdzoną klinikę stomatologiczną. Dentysta sprawdzi stan twojego uzębienia, wypełni ewentualne ubytki i dokładnie oczyści zęby – wykona m.in. skaling. Najpewniej będą także wykonywane zdjęcia rentgenowskie, które umożliwią ocenę położenia zębów i warunków kostnych – to konieczne, aby móc przygotować plan leczenia.
Jak działa aparat?
Aparat ortodontyczny wywiera nacisk na konkretne partie zębów, co wiąże się z przesuwaniem i prostowaniem zębów. Cały ten proces odbywa się stopniowo i jest długotrwały – najczęściej zajmuje około dwóch lat. Musisz także wiedzieć, że cały etap leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu w dużej mierze zależy od wady zgryzu, jaką ma pacjent. Zanim odpowiemy o efektach aparatu ortodontycznego przed i po stosowaniu, poznasz jego rodzaje.
Jakie są rodzaje ortodontycznych aparatów?
Zastanawiasz się, jaki aparat ortodontyczny wybrać? Wiedz, że w ortodoncji do korygowania nieprawidłowości zębowych wykorzystuje się głównie dwa rodzaje aparatów ortodontycznych:
- stałe aparaty ortodontyczne – sprawdzają się przy leczeniu wad zgryzu u nastolatków i osób dorosłych. Zbudowane są z zamków przyklejonych do zębów, pierścieni oraz łuku metalowego, który utrzymywany jest przy pomocy ligatur;
- ruchome aparaty ortodontyczne – stosowane głównie u dzieci, u których nie zakończył się jeszcze proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat ruchomy składa się głównie z takich elementów jak akrylowa płytka, drut i klamry.
Dodatkowo warto wiedzieć, że sporą popularnością cieszą się również przezroczyste nakładki typu Aligner stosowane u osób dorosłych, które niwelują różne wady zgryzu i zmieniają ustawienie zębów względem siebie.
Aparat ortodontyczny przed i po – dlaczego warto?
Noszenie aparatu stałego czy ruchomego pozwala na uzyskanie ładnego i zdrowego uśmiechu. Efekt aparatu ortodontycznego przed i po terapii jest więc wart pewnych wyrzeczeń. Krzywe zęby często są przyczyną kompleksów i powodują brak pewności siebie u pacjentów, dlatego leczenie aparatem w ich przypadku jest wręcz wskazane. Powinieneś również wiedzieć, że aparat ortodontyczny korzystnie wpływa korzystnie także na zdrowie. Przede wszystkim:
- ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej;
- ogranicza ścieranie się zębów;
- zapobiega próchnicy i chorobom przyzębia;
- eliminuje bóle związane z chorobami stawu skroniowo-żuchwowego, wywołane wadami zgryzu.
Jak spożywać posiłki podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
W początkowym okresie leczenia ortodontycznego może pojawić się dyskomfort spowodowany założeniem aparatu. Musisz wiedzieć także, że mogą występować problemy ze spożywaniem niektórych pokarmów. Nie powinieneś sięgać po ciągnące się produkty, które mogą przyklejać się do zamków, ponieważ może to spowodować ich odczepienie. Oprócz tego pamiętaj, aby:
- twarde owoce kroić na mniejsze kawałki;
- nie sięgać po orzechy i suchary;
- unikać produktów z pestkami i nasionami;
- ograniczyć spożywanie barwiących produktów – np. kawy.
Czemu służą aparaty retencyjne po leczeniu aparatem stałym?
Wiesz już, jakie są rezultaty noszenia aparatu ortodontycznego. Przed i po terapii wygląd zębów i ich stan jest diametralnie różny. Jednak po zdjęciu aparatu stałego leczenie wbrew pozorom nie dobiega końca. Istnieje bowiem ryzyko, że wada powróci, dlatego niezbędna jest retencja. Wykorzystywane w ortodoncji aparaty retencyjne utrzymują zęby w prawidłowym położeniu, które udało się osiągnąć podczas długotrwałego leczenia aparatem ortodontycznym. Istnieją właściwie ich dwa typy:
- stałe w postaci drucika mocowanego od wewnętrznej strony zębów;
- wyjmowane.
To, jak długo trzeba nosić retencję, zwykle zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta.
Czy w ciąży można zdecydować się aparat na zęby?
Jeśli w najbliższym czasie planujesz zajść w ciążę lub już w niej jesteś, powinnaś zrezygnować z zakładania aparatu. Wynika to z tego, że terapia u ortodonty zwykle wymaga wykonywania zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie rentgenowskie może być niebezpieczne dla dziecka, więc jest niewskazane w przypadku ciężarnych. Poza tym okres ciąży często wiąże się z problemami z dziąsłami – stają się one opuchnięte, wrażliwe, a nawet krwawią, co mogłoby utrudnić dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym. Przed i po ciąży można oczywiście korygować wady w ten sposób.
Jak dbać o zęby, mając aparat ortodontyczny stały?
Niebawem rozpoczynasz terapię ortodontyczną? W takim razie już teraz musisz wiedzieć, że przez cały proces leczenia twoje zęby będą wymagały dokładniejszej pielęgnacji. Podczas spożywania pokarmów do elementów aparatu mogą przyklejać się resztki jedzenia, dlatego pamiętaj, aby:
- myć zęby po każdym posiłku;
- korzystać ze standardowej i specjalistycznej szczoteczki do zębów;
- oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy wykorzystaniu nici dentystycznej.
Aparat ortodontyczny przed i po – efekty
Cóż, nie da się ukryć, że noszenie aparatu to pewne ograniczenie – m.in. nie wolno sięgać po twarde produkty. Jednak warto zdecydować się na aparat ortodontyczny. Przed i po leczeniu uzębienie wygląda zupełnie inaczej. Aparat ortodontyczny sprawia, że zęby stają się proste, a pacjenci zyskują pewność siebie – to najlepszy dowód na to, że opłaca się zdecydować na taki krok!
Jeśli twoim problemem są krzywe zęby, to już dziś zdecyduj się na założenie aparatu. Dzięki niemu już za jakiś czas zobaczysz niesamowite efekty jego noszenia!
Może Cię także zainteresować:
- Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?
- Aparat ruchomy – komu jest polecany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ruchomy aparat ortodontyczny?
- Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?
- Aparat estetyczny – jakie są jego rodzaje? Komu poleca się tego typu aparat ortodontyczny?