Biały skrzep po wyrwaniu zęba to naturalna kolej rzeczy. Skrzep po ekstrakcji ósemek początkowo jest czerwony, potem zmienia się w cienką błonkę w białym kolorze. Chroni miejsce ekstrakcji przed bakteriami i zapobiega krwawieniu, co przekłada się na szybszy proces gojenia. To dlatego należy unikać płukania jamy ustnej w ciągu 24h po zabiegu – mógłby wypłukać, a w rezultacie usunąć skrzep.
Ekstrakcja zęba a proces gojenia – skrzep po ekstrakcji
Wyrywanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Powoduje naruszenie tkanek i naczyń krwionośnych. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Skrzep działa jak naturalny opatrunek – tamuje krwawienie, chroni przed zakażeniem i ułatwia gojenie się rany. Galaretowaty skrzep pojawia się w świeżej ranie, gdy nie zostały zastosowane szwy. Jeśli pacjent zaobserwuje biały skrzep po wyrwaniu zęba (włóknik), nie jest to powód do niepokoju. Biały nalot w okolicy rany oznacza, że formowanie się skrzepu przebiegło pomyślnie.
Pusty zębodół narażony jest na powikłania. Należą do nich:
- zakażenia spowodowane przez bakterie;
- stany zapalne (ropień);
- suchy zębodół (zapalenie zębodołu).
Powikłania i opóźnienie gojenia rany powoduje nieprawidłowa higiena w jamie ustnej, choroby i niestosowanie się do zaleceń stomatologa. Jeśli wystąpi silny ból, objawy należy skonsultować z dentystą.
Biały skrzep po wyrwaniu zęba – ile trwa gojenie rany po usunięciu zęba?
W wyniku zabiegu ekstrakcji zęba przez 2 godziny po zabiegu pacjent powinien unikać jedzenia i picia (spożywania gorących pokarmów i płukania jamy ustnej). W pierwszej dobie po zabiegu, a najlepiej przez minimum 2-3 dni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny i palenie. Dzięki temu proces gojenia będzie mógł przebiegać bez przeszkód.
Po usunięciu zęba rana zasklepia się w ciągu kilku dni od zabiegu. Jednak cały proces gojenia trwa nawet przez kilka tygodni. W tym czasie pacjent może stosować delikatne leki przeciwbólowe. Jeśli ból poekstrakcyjny jest silny, należy udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Dentysta przepisze środki o działaniu przeciwzapalnym, może też wykonać płukanki o działaniu odkażającym (roztwór soli fizjologicznej).
Może Cię także zainteresować:
- Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?
- Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – kiedy warto stosować żel stomatologiczny?
- Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi – co oznacza nieprzyjemny zapach z ust w procesie gojenia się rany?
- Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?
- Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!
- Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?