Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Aneta Redzik
Pulsujący ból po wyrwaniu zęba to naturalny skutek ekstrakcji. Pacjent ma powód do niepokoju, dopiero wtedy, gdy silny ból nie mija i promieniuje w kierunku oczu, uszu czy skroni. Sprawdź, co oznacza pulsujący ból po zabiegu ekstrakcji.

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba nie zawsze wymaga konsultacji z dentystą. Czasem wynika po prostu z naruszenia tkanki i naczyń krwionośnych. Jeśli jednak nastąpi nasilenie bólu, środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi, a dolegliwość nie zniknie samoistnie po kilku dniach od zabiegu, może to oznaczać zapalenie zębodołu (suchy zębodół).

Powikłanie po zabiegu – przyczyny bólu po ekstrakcji zęba

Ból poekstrakcyjny może mieć różne nasilenie. Zależy ono od wrażliwości osobniczej, wielkości zęba czy miejsca usunięcia zęba (np. po usunięciu ósemki dolegliwości są bardziej odczuwalne). Dyskomfort pojawia się, kiedy znieczulenie przestaje działać, a znika po kilku dniach.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba to naturalny objaw zabiegu ekstrakcji. Ale już pusty zębodół, którego ból się nasila zamiast stopniowo zanikać, może być oznaką zakażenia lub stanu zapalnego. Zapalenie kości zębodołu powoduje, że ból w miejscu ekstrakcji promieniuje w kierunku oka, ucha, a nawet skroni. Niepokojące objawy wymagają powtórnej wizyty u dentysty.

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba – jak złagodzić ból, jak leczyć suchy zębodół?

Ekstrakcja zęba to zabieg, który może powodować ból, obrzęk i nadwrażliwość dziąseł. W złagodzeniu dolegliwości pomagają domowe sposoby – zimne okłady, płukanki z szałwii i lody – oraz leki przeciwbólowe bez recepty. Jeśli 2-3 dni po ekstrakcji dolegliwości bólowe nie ustępują, pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną do stomatologa.

Po usunięciu zęba należy stosować się do zaleceń lekarza. Przez kilka dni po zabiegu unikać płukania jamy ustnej i palenia papierosów. Niesubordynacja pacjenta oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia zębodołu. Suchy zębodół sprawia, że rana będzie goić się dłużej i bardziej boleśnie.

Lekarz stomatolog po stwierdzeniu stanu zapalnego powinien wyłyżeczkować skrzep, oczyścić lożę roztworem soli fizjologicznej i nałożyć na nią leki znieczulające oraz opatrunek. Leczenie zębodołu może trwać do 10 dni, proces gojenia się rany zajmuje średnio 3 tygodnie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy można jeść po wyrwaniu zęba

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?

Następny artykuł
ile trwa leczenie kanałowe

Ile trwa leczenie kanałowe? Czas trwania pojedynczego zabiegu i całego cyklu leczenia

Podobne artykuły