Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania

Jakub Kaczmarek
Ile trwa zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba i jak dbać o ranę? Jeśli i ty się nad tym zastanawiasz, czytaj dalej! Wyjaśniamy, ile trwa proces gojenia się dziąsła i co zrobić, by uniknąć powikłań. Dowiedz się więcej!

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba, czyli proces gojenia się rany po ekstrakcji, to czas, kiedy trzeba szczególne dbać o naruszone miejsce. Jak to zrobić, by uniknąć powikłań? Jak długo trwa gojenie się dziąsła i kiedy wraca ono do swojego pierwotnego kształtu? Sprawdź!

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak długo goi się dziąsło?

Jak długo goi się dziąsło po ekstrakcji zęba? Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba to proces, który trwa zwykle od 7 do 14 dni. Szybciej przebiegnie gojenie jamy ustnej w przypadku zębów mniej ukorzenionych. Natomiast po ekstrakcji jednego z zębów trzonowych (szóstki, siódemki czy ósemki), dziąsło będzie zarastało dłużej. Trzeba też wiedzieć, że ból dziąsła po wyrwaniu zęba na początku gojenia się rany jest czymś normalnym. Zwykle ustępuje on po ok. 3-5 dniach. W tym czasie można pomóc sobie, stosując popularne środki przeciwbólowe.

Czy po ok. 2 tygodniach dziąsło jest już w pełni wygojone? Nie. Rana będzie co prawda zabliźniona, ale swój docelowy kształt twoje dziąsło odzyska dopiero po kilku miesiącach. Tyle też czasu (kilka miesięcy) zajmie całkowite wygojenie się kości.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła?

Jeśli chcesz przyspieszyć proces zarastania dziąsła po wyrwaniu zęba, przestrzegaj kilku podstawowych zasad. Nie dotykaj świeżej rany (zwłaszcza jeśli zostały założone szwy!), przez ok. 2-3 godziny po zabiegu ekstrakcji (czyli dopóki działa znieczulenie) nie jedz i nie pij. Przez co najmniej 24 godziny unikaj twardych i gorących potraw oraz płukania jamy ustnej.

Potem możesz wspomóc się płukankami (np. z szałwii i rumianku) oraz produktami dostępnymi w aptece, które przyspieszają gojenie się dziąsła. Należą do nich np. specjalistyczne spraye i maści. Dbaj też o higienę jamy ustnej.

Czego nie robić, aby nie uszkodzić rany? Powikłania po usunięciu zęba

Picie przez słomkę zaraz po zabiegu, wysiłek fizyczny oraz płukanie jamy ustnej, które prowadzi do naruszenia właśnie wytworzonego w miejscu rany skrzepu to wszystko działania, przez które wydłużysz proces gojenia. A co gorsza, możesz doprowadzić do powstania groźnych powikłań! Jednym z nich jest np. ropne zapalenie zębodołu (czyli tzw. suchy zębodół). Równie często zdarzają się zakażenia bakteryjne.

Czasem jako powikłanie pacjenci traktują zauważone resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu. To jednak nie prawda! Nie panikuj więc i nie próbuj samodzielnie wyjmować twardych kawałków! Najpewniej w procesie gojenia wypadną samoistnie. Jeśli jednak bardzo cię martwią albo towarzyszą im silne dolegliwości bólowe, zgłoś się do swojego dentysty, aby skonsultować sytuację.

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba wymaga nieco czasu. Proces gojenia rozpoczyna uformowanie się skrzepu zakrywającego zębodół. W czasie gojenia się rany przestrzegaj zaleceń stomatologa i dbaj o miejsce ekstrakcji. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji i szybko wrócisz do codziennych aktywności!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Następny artykuł
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Podobne artykuły