Czy z opryszczką można iść do dentysty

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Jakub Kaczmarek
Opryszczka wargowa to popularne schorzenie, któremu ulega nawet 90% osób dorosłych. Co ważne, opryszczki na ustach nie można pozbyć się raz na zawsze – co jakiś czas dochodzi do nawrotu objawów. Co wtedy? Czy z opryszczką można iść do dentysty? Wyjaśniamy!

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Co zrobić, jeśli zbliża się termin wizyty u stomatologa, ale właśnie poczułeś świąd lub pieczenie w okolicy ust? Jeśli wiesz, że objawy te najpewniej wywołał wirus opryszczki, lepiej dwa razy zastanów się, czy warto odwiedzać gabinet stomatologiczny!

Czym jest opryszczka wargowa?

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, sprawdź, skąd w ogóle biorą się swędzące pęcherzyki w okolicach ust. 

Opryszczka to schorzenie wywołane przez wirus HSV–1 (herpes simple 1). Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą (np. w czasie pocałunków) albo pośrednio, kiedy używacie wspólnych naczyń lub ręczników. Wirus wnika do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę. Nie musi od razu dawać jasnych sygnałów zakażenia – przez pewien czas może pozostawać w postaci uśpionej. Objawy opryszczki zwykle pojawiają się, gdy dodatkowo:

  • dochodzi do nagłych zmian temperatury (np. latem korzystasz z mocno klimatyzowanych pomieszczeń);
  • w twoim życiu pojawia się dużo stresu i jesteś przemęczony;
  • przez długi czas przebywasz na silnym słońcu;
  • leczysz infekcję górnych dróg oddechowych.

Czy wyleczenie opryszczki jest możliwe? Najczęściej nie. W czasie trwania pierwszego zakażenia objawy mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni! Potem wirus przechodzi w formę uśpioną i w przypadku wystąpienia dogodnych warunków znów daje o sobie znać. Nawroty trwają jednak krócej, maksymalnie ok. 14 dni.

Czy opryszczka może powodować większe problemy zdrowotne? Zazwyczaj na szczęście kończy się jedynie na bolesnych pęcherzykach wypełnionych płynem, które pojawiają się w okolicach warg. Jeśli jednak dopuścisz do ich pęknięcia i przeniesienia się wydzieliny na inne części jamy ustnej lub twarzy, mogą pojawić się takie choroby jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, a nawet zapalenie rogówki (jeśli wirus będzie miał kontakt z powieką lub spojówką oka).

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Zastanawiasz się, czy z opryszczką można iść do dentysty? Niezależnie od tego, czy planujesz wykonywanie zabiegów stomatologicznych, czy zwykły przegląd stanu jamy ustnej, lepiej przełożyć wizytę! Po pierwsze, w wyniku szerokiego otwarcia ust może dojść do pękania pęcherzyków. Płyn surowiczy przedostanie się wówczas do wnętrza jamy ustnej, a to doprowadzi właśnie do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Pęcherzyki z płynem pojawią się wtedy także po wewnętrznej stronie policzków, na języku i gardle, co utrudni ci przyjmowanie posiłków i płynów. W skrajnych przypadkach możesz mieć nawet kłopoty z mówieniem!

Po drugie, z uwagi na fakt, jak bardzo zaraźliwy jest wirus opryszczki, wizytą u dentysty narażasz personel gabinetu. Nie zdziw się więc, jeśli stomatolog, który zauważy objawy aktywnej opryszczki, odmówi wykonania zabiegu lub w ogóle leczenia stomatologicznego. Lepiej więc odpowiednio wcześniej przełożyć termin wizyty niż narażać się na niemiłe konsekwencje – albo rozwój choroby!

Leczenie opryszczki – kiedy zakażenie zacznie się goić?

Chciałbyś jak najszybciej pozbyć się pęcherzyków opryszczki i przejść do zaplanowanego leczenia zębów? W takim razie postaw na sprawdzone środki, które pomogą ci przyspieszyć gojenie się zmian chorobowych. Najczęściej w trakcie leczenia opryszczki stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe w postaci żeli, maści lub kremów. Warto też więcej czasu poświęcić na odpoczynek i zminimalizować ilość wysoko przetworzonego jedzenia w diecie. Zdrowa dieta wzmacnia działanie układu odpornościowego – a to przekłada się na szybsze leczenie opryszczki oraz rzadsze nawroty choroby. 

Domowym sposobem polecanym przez wiele osób, który ma przyspieszyć leczenie zmian, jest pasta do zębów na opryszczkę. Lekarze odradzają jednak stosowanie tej metody, z uwagi na substancje drażniące zawarte w paście. Jeśli chcesz wysuszyć zmiany (a co za tym idzie ograniczyć odczuwane swędzenie i pieczenie), zamiast past do zębów zastosuj pastę cynkową.

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Wiesz już, że zakażenie jest przeciwwskazaniem do wizyty w gabinecie. Lepiej przecież nie ryzykować pojawienia się bolesnych pęcherzyków wewnątrz jamy ustnej! Dlatego też nie czekaj nawet na pojawienie się zmian – postaraj się zrezygnować z wizyty  i przełożyć ją od razu, gdy poczujesz swędzenie lub pieczenie zapowiadające nawrót opryszczki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
all on 6

Metoda all on 6 – szybki i wygodny sposób na naturalny uśmiech

Next Post
płyn do płukania jamy ustnej

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? Higiena jamy ustnej i stany zapalne a płyn do płukania

Related Posts