Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba wiąże się z naruszeniem dziąsła. Po wykonaniu zabiegu okolica rany jest obolała i obrzęknięta. Dodatkowo ekstrakcja zęba może oznaczać problemy spowodowane przez utratę skrzepu z zębodołu. Są to zakażenia bakteryjne i stany zapalne, które sprawiają, że proces gojenia się rany przebiega wolniej i bardziej boleśnie. Ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa odnośnie spożywania pokarmów oraz codziennych aktywności.
Powikłania po usunięciu zęba – zakażenie, stan zapalny zębodołu, szczękościsk
Wyrwanie ósemek może doprowadzić do przykrych powikłań. Powikłania poekstrakcyjne najczęściej są spowodowane przez niesubordynację pacjenta, choroby ogólnoustrojowe czy nieprawidłowo wykonany zabieg. Gdy tkanka i naczynia krwionośne zostają naruszone proces gojenia się rany wymaga dbałości o stan jamy ustnej. Jeśli dodatkowo skrzep zostaje uszkodzony, dziąsło będzie goić się wolniej jednocześnie będąc narażonym na powikłania, np. suchy zębodół.
Objawy zapalenia kości zębodołu to m.in.:
- obrzęk dziąsła;
- ból promieniujący do ucha, oczu i skroni;
- stan podgorączkowy;
- krwawienie;
- podwyższona temperatura ciała;
- ogólne osłabienie organizmu.
Jeśli niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni po zabiegu usunięcia zęba, pacjent powinien udać się na konsultację z lekarzem, który dokona ich diagnozy.
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – zalecenia po ekstrakcji zęba
Aby zminimalizować przykre powikłania poekstrakcyjne, bezpośrednio po zabiegu nie można jeść i pić przez co najmniej 2 godziny (aż znieczulenie przestanie działać). Zgodnie z zaleceniami dentysty pacjent powinien też unikać płukania jamy ustnej. Przy suchym zębodole wyjątek stanowią płukanki z szałwii i rumianku. Po ekstrakcji zęba nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów. Nie można pić napojów przez słomkę. Dozwolone jest miękkie, delikatne jedzenie takie jak kasze czy zupy.
Stomatolog może zalecić środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, po których minie ból i gorączka po wyrwaniu zęba. Stan podgorączkowy trwający dłużej niż 2-3 dni po zabiegu może oznaczać zakażenie lub zmiany zapalne, dlatego konieczny jest antybiotyk.
Może Cię także zainteresować:
- Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?
- Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania
- Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji
- Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi – co oznacza nieprzyjemny zapach z ust w procesie gojenia się rany?
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
- Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?
- Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – kiedy warto stosować żel stomatologiczny?