Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba

Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba – jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?

Aneta Redzik
Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba? Czas trwania znieczulenia zależy od rodzaju i ilości substancji znieczulającej. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie i jak długo trwają jego efekty.

Usuwanie zębów stałych albo zębów mlecznych powoduje dyskomfort, który może trwać przez kilka kolejnych dni. Aby zniwelować nieprzyjemne odczucia, dentysta wykonujący zabieg stomatologiczny może podać znieczulenie. Odpowiednia ilość substancji uśmierza ból – w zależności od jej rodzaju efekty znieczulenia mijają po upływie kilkunastu minut do dwóch godzin.

Znieczulenie u dentysty – jak działa znieczulenie dentystyczne i ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba?

Usuwanie zębów czy leczenie kanałowe nie musi powodować dyskomfortu ani bólu. Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog podaje środki znieczulające, które nie tylko zagłuszają odczuwanie bólu, ale jednocześnie ułatwiają pracę dentysty zmniejszając ilość śliny w jamie ustnej.

Dawka znieczulenia czasowo blokuje kanał sodowy obecny w komórkach nerwowych, który odpowiada za przekazywanie informacji o bólu do mózgu. Pacjent może odczuwać odrętwienie, obrzęk, a nawet ból w okolicy, gdzie podano preparat. Jak długo boli po wyrwaniu zęba? Zabieg stomatologiczny ekstrakcji może powodować ból , który ustępuje samoistnie po 2-3 dniach.

Leczenie zębów bez bólu a rodzaje znieczuleń – znieczulenie przewodowe i znieczulenie nasiękowe (miejscowe)

To jak długo trwa znieczulenie po zabiegu w gabinecie stomatologicznym, zależy od tego, jaki rodzaj znieczulenia zastosował dentysta. Najkrócej działa znieczulenie powierzchowne (np. żel, aerozol) zaliczane do znieczulenia miejscowego, najdłużej znieczulenie przewodowe.

Powierzchowne znieczulenie od dentysty to preparat rozprowadzany na powierzchni dziąseł, który niweluje odczucia bólowe w miejscu wkłucia igły ze znieczuleniem właściwym. Działanie znieczulenia tego typu ustępuje już po kilkunastu minutach.

Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w dziąsło (pod błonę śluzową jamy ustnej). Jego efekty utrzymują się do około dwóch godzin. Z kolei znieczulenie przewodowe to wariant przeznaczony dla zabiegów obejmujących wyrywanie zębów bocznych i dolnych zębów oraz głębokie leczenie kanałowe. Uśmierza ból w okolicy pnia nerwów. Czas działania wynosi około trzech godzin.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy leczenie kanałowe boli

Sprawdź, czy leczenie kanałowe boli. Dowiedz się, od czego to zależy!

Następny artykuł
implanty tytanowe

Implanty tytanowe – czym wyróżnia się to popularne rozwiązanie?

Podobne artykuły