jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Anna Wiktor
Mleczaki są mniej trwałe od zębów stałych, ale służą dziecku przez wiele lat. Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? Najpierw wypustki z korony przebijają dziąsło i stają się widoczne. Zanim do tego dojdzie, pojawiają się objawy ząbkowania.

Rodzice zwykle z niecierpliwością oczekują momentu, gdy w ustach ich pociechy pojawią się pierwsze ząbki. Rzecz jasna nie od razu cała korona będzie dobrze widoczna. Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? Odpowiadamy!

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to proces, w którym w jamie ustnej małego dziecka zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne. Najczęściej przebiega on w parze z obfitym wydzielaniem śliny, gorączką, a także katarem i kaszlem. 

Dziecko może odczuwać dyskomfort i ból w obrębie dziąseł. Są one często opuchnięte, czerwone i tkliwe, dlatego rodzice stosują różne środki, które mają na celu niwelowanie negatywnych objawów ząbkowania. 

Jeśli pojawia się wysoka gorączka towarzysząca wyrzynaniu się zębów mlecznych, możesz podawać dziecku środki przeciwbólowe.

Kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowląt?

Pierwsze zęby u niemowlaka pojawiają się w różnych początkowych okresach życia. Są przypadki wczesnego ząbkowania, gdy nawet 2-miesięczne niemowlęta mają pierwsze zęby, ale są też dzieci, które nadal są bezzębne nawet w wieku 12 miesięcy.

Dzieci, u których zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby, średnio mają ok.  6 miesięcy. Ten proces przebiega stopniowo. Większość maluchów zyskuje pełny zestaw mleczaków (czyli 20 zębów) do 30. miesiąca życia.

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Rozpoznanie ząbkowania wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? Objawy ząbkowania nie zawsze są jednoznaczne. Niepodważalnym dowodem na to, że ten proces rzeczywiście się rozpoczął, jest pojawienie się białego, twardego ząbka. Wcześniej dziąsła niemowlęcia w tym miejscu mogą być nieco spuchnięte i czerwone, a nawet fioletowe i rozpulchnione.

Pierwszymi zębami, które wyrzynają się u niemowląt, są siekacze. Mają ostry kształt, dlatego to właśnie one najszybciej pojawiają się w jamie ustnej, a sam proces ząbkowania przebiega stosunkowo szybko. Jako kolejne wyrzynają się siekacze boczne i siekacze górne. W okolicy 18. miesiąca życia dziecka pojawiają się kły, a później dolne zęby trzonowe.

Objawy towarzyszące ząbkowaniu

Dzieci przy ząbkowaniu mogą być marudne i płaczliwe, ponieważ bolą je i swędzą dziąsła. Pojawia się przy tym zwiększone ślinienie, wystawianie języka czy brak apetytu. Maluszek będzie wkładał do ust ręce i wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rąk. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć nawet wysypka na skórze i biegunka. Wspomniana gorączka, nawet wysoka, nie jest niczym szczególnym przy wyrzynaniu pierwszych ząbków u dziecka. Nie panikuj i pamiętaj, że wychodzenie zębów u niemowlaka zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
clear aligner

Clear Aligner – co to za aparat ortodontyczny? Jakie wady zgryzu można wyleczyć metodą Clear Aligner?

Next Post
endodoncja

Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Related Posts