Leczenie kanałowe, inaczej zabieg endodontyczny, ma na celu usunięcie zmienionej zapalnie miazgi poprzez opracowanie kanałów w zębie. Wówczas może okazać się, że stan zapalny objął okoliczne tkanki. Dentysta musi więc podjąć odpowiednie działania. Jakie?
Przebieg leczenia kanałowego – antybiotyk w zębie nie zawsze jest stosowany
W trakcie leczenia kanałowego antybiotyk w zębie nie jest zakładany każdorazowo. Przebieg leczenia endodontycznego może być odmienny u każdego pacjenta. W gabinecie stomatologicznym dentysta dopasowuje tryb zabiegu do poziomu zaawansowania stanu zapalnego czy też stopnia zniszczenia zęba oraz jego budowy anatomicznej. Nie bez znaczenia jest też stopień bólu, który odczuwa pacjent.
Jak wygląda leczenie kanałowe z antybiotykiem w zębie?
Po znieczuleniu miejscowym dentysta otwiera ząb, dzięki czemu może dotrzeć do zmienionej zapalnie miazgi. Usuwa zmiany zapalne i próchnicowe, opracowując kanały. Oczyszcza tkanki z bakterii i toksyn. Jeśli okaże się, że po wykonaniu takich czynności i osuszeniu kanałów stan zapalny tkanek nie minął, stomatolog zastosuje w ramach leczenia kanałowego antybiotyk w zębie.
Zakażenie może objąć wiele innych struktur, w których leczenie kanałowe nie pomoże. Ząb po leczeniu kanałowym może być okresowo nadwrażliwy, dlatego chwilowy ból po leczeniu kanałowym nie jest niczym niestandardowym.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Czas trwania pojedynczego zabiegu i całego cyklu leczenia
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – o czym świadczy, jak sobie z nim radzić? Kiedy wybrać się do dentysty?
- Sprawdź, czy leczenie kanałowe boli. Dowiedz się, od czego to zależy!
- Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym
- Czy leczenie kanałowe mleczaków jest możliwe? Jak wykonuje się ten zabieg i czy jest bezpieczny?
- Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?