Pasta do zębów na opryszczkę

Pasta do zębów na opryszczkę – czy ten sposób leczenia może działać?

Anna Wiktor
Wśród wielu sposobów leczenia zmian na ustach polecana jest często pasta do zębów. Na opryszczkę ma działać wysuszająco, przyspieszając jej gojenie. Czy tak jest naprawdę? Czy istnieją jakiekolwiek badania potwierdzające to działanie?

Opryszczka to choroba wirusowa, która lubi nawracać. Aż u 40% osób, które choć raz miały zmiany opryszczkowe na ustach, dochodzi do ich nawrotu. Czy pasta do zębów na opryszczkę może okazać się skutecznym sposobem leczenia w warunkach domowych? Dowiedz się!

Opryszczka – co to jest?

Opryszczka wargowa to objaw choroby wirusowej wywoływanej przez wirusy HSV1 albo HSV2. Przenosi się przede wszystkim drogą oralną przez kontakt z płynem surowiczym, który znajduje się w zmianie. Zazwyczaj znajduje się częściowo na wardze, a częściowo na skórze nad nią lub pod nią. Opryszczka goi się zwykle samoistnie po ok. 10 dniach. 

Wirusa opryszczki ma w sobie nawet do 90% Polaków. Ci, u których pojawiają się zmiany, stosują często domowe sposoby leczenia. Czy pasta do zębów na opryszczkę to dobre rozwiązanie, czy wiąże się z ryzykiem?

Pasta do zębów na opryszczkę i inne metody leczenia

Opryszczka ma to do siebie, że nie tylko jest bolesna, ale również nieestetyczna i wysoce zakaźna. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu, aby ją po prostu ukryć i jak najszybciej się jej pozbyć. Pasta do zębów na opryszczkę ma być jedną z metod, które zapewniają wysuszenie opryszczki i w efekcie jej zanik. Czy to faktycznie tak działa?

Pasta do zębów na opryszczkę

Zazwyczaj można znaleźć porady, aby pasta do zębów na opryszczkę zawierała SLS. Tymczasem nie istnieją żadne badania, które potwierdzają skuteczność pasty do zębów w leczeniu opryszczki. Co więcej, często zdarza się, że zawarte w takim preparacie związki, na przykład wspominany SLS, działają drażniąco i utrudniają gojenie. Z tego powodu specjaliści zachęcają do tego, aby unikać stosowania tego rodzaju metod w leczeniu opryszczki. O wiele bardziej skuteczna niż pasta do zębów na opryszczkę będzie bowiem odpowiednia maść.

Maści i plastry

Gdy wiadomo, że pasta do zębów na opryszczkę nie działa tak, jak wiele osób myśli, warto poszukać alternatywnych metod leczenia. Zazwyczaj polecane są maści z lizyną i acyklowirem, jednak większość z nich dostępnych jest na receptę. Warto udać się więc do lekarza, aby zdiagnozował problem i wypisał odpowiednie preparaty.

W aptece dostępne są również środki takie jak maści wysuszające, a także specjalne plastry. Zwłaszcza te ostatnie warto stosować w sytuacji, gdy opryszczka ma jeszcze płyn surowiczy w środku. Nie tylko ułatwiają one gojenie, ale również chronią przed zarażeniem osób w otoczeniu.

Pasta do zębów na opryszczkę a higiena jamy ustnej – o czym pamiętać?

Opryszczka może przenosić się do wnętrza jamy ustnej, powodując wtórne, bolesne zakażenia. Z tego względu warto szczególnie dbać o higienę ust podczas mycia zębów. Dobrze jest zabezpieczać wykwity np. plastrem na czas pielęgnacji, aby pasta do zębów na opryszczce nie podrażniała zmian. Niewskazane jest również w tym okresie leczenie stomatologiczne, bo może prowadzić do rozwoju rozmaitych stanów zapalnych w obrębie naruszonych tkanek miękkich.

Pasta do zębów na opryszczkę nie jest polecana przez specjalistów. Ta metoda domowego leczenia jest promowana przede wszystkim przez osoby, które chcą leczyć zmiany we własnym zakresie. Warto mieć jednak na uwadze, że pasta może działać drażniąco, dodatkowo wydłużając czas gojenia oraz zwiększając ryzyko wtórnych zakażeń.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
implanty jednofazowe

Implanty jednofazowe – piękny uśmiech już po jednej wizycie u stomatologa!

Next Post
ból języka

Ból języka – przyczyny i objawy. Skąd bierze się dolegliwość pieczenia języka i jak leczyć ten piekący ból?

Related Posts