pęknięty ząb

Pęknięty ząb – co robić i jak leczyć? Skuteczne sposoby odbudowy

Anna Wiktor
Zauważyłeś pęknięty ząb? Nie czekaj i jak najszybciej udaj się do dentysty! Leczenie pękniętego zęba jest możliwe, ale liczy się przede wszystkim czas. Poznaj skuteczne metody odbudowy!

Czy pęknięty ząb boli? A może to drobna dolegliwość? Nie bagatelizuj nawet niewielkich objawów – do gabinetu stomatologicznego należy udać się w każdym przypadku, aby uniknąć poważniejszych złamań. Warto to zrobić także po to, by zachować piękny uśmiech. Możliwe, że twój dentysta zaproponuje ci jedną ze skutecznych metod rekonstrukcji.

Jak rozpoznać pęknięcie zęba?

Pęknięty ząb to wspólna nazwa na dwa rodzaje patologicznych zmian. W rzeczywistości można mówić o pęknięciu szkliwa lub korzenia. Pękanie szkliwa to proces, który może zachodzić bardzo powoli. Na zewnętrznej części zęba pojawiają się najczęściej drobne rysy, które początkowo nie dają żadnych objawów. Z czasem ząb staje się nadwrażliwy. Najłatwiej jest zauważyć zmiany, które zaszły w wyniku urazu, np. uderzenia o twardy przedmiot. Po każdym wypadku, w wyniku którego mogła ucierpieć szczęka, warto dokładnie przyjrzeć się uzębieniu.

Pęknięty korzeń zęba to poważny problem, objawiający się silnym bólem. Dla pacjenta bolesne może być spożywanie pokarmów, ale dolegliwości mogą pojawiać się także samoistnie, bez związku z innymi czynnikami.

Pęknięty ząb – przyczyny

Najczęstszą przyczyną ukruszeń i innych tego typu problemów są urazy mechaniczne. Mimo że zęby są twarde i odporne na złamanie, to w wyniku działania dużych sił może dojść do ich uszkodzenia. Zdarza się to nie tylko dzieciom – urazy szczęki mogą się przytrafić m.in. podczas wypadków komunikacyjnych czy uprawiania sportu.

Na to, czy grozi ci pęknięcie zęba, duży wpływ ma stan jamy ustnej: próchnica czy choroby dziąseł. Częstym problemem jest także pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym. Takie uszkodzenie jest spowodowane osłabieniem zewnętrznych tkanek zęba w wyniku zatrucia miazgi.

Jak leczyć złamanie zęba?

To, czy możliwe jest leczenie, zależy od stopnia uszkodzenia, a także od jego przebiegu. Pęknięty ząb wzdłuż znacznie trudniej jest uratować niż taki, który złamał się ukośnie lub wszerz. W pierwszym przypadku, gdy zniszczony został fragment korzenia, konieczne są najczęściej ekstrakcja i wykonanie implantu zębowego.

Jeśli ząb ułamał się lub pękł tylko w obrębie korony, stomatolog może zaproponować odbudowę zęba. Jakie metody stomatologiczne i protetyczne mają do dyspozycji specjaliści? To przede wszystkim:

  • licówki – nakładki porcelanowe stosowane przede wszystkim na zęby przednie;
  • wypełnienia kompozytowe (bonding) – w przypadku uszkodzonego zęba trzonowego można zastosować kompozyt, czyli rodzaj plomby z żywicy światłoutwardzalnej, która zastąpi utracony fragment zęba;
  • korona protetyczna – rodzaj protezy mocowanej do korzenia.

Czy uszkodzenia zęba są niebezpieczne dla zdrowia?

Uszkodzony fragment zęba to nie tylko problem estetyczny. Jeśli przytrafił ci się taki ubytek, pamiętaj, że może on mieć także wpływ na stan twojego uzębienia. Zęby z ubytkami są bardziej podatne na działanie bakterii, często występuje także ich nadwrażliwość. Im szybciej umówisz się na wizytę u specjalisty, tym większa szansa, że ząb uda się odbudować i przywrócić jego pierwotny wygląd.

Jeśli chcesz skutecznie rozwiązać problem, wybierz dobrego stomatologa, który specjalizuje się w tego typu zabiegach. Tylko dokładna diagnoza, często połączona z wykonaniem zdjęcia RTG, będzie podstawą do wyboru odpowiedniej metody leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby

Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najlepszy wiek na podjęcie leczenia ortodontycznego

Następny artykuł
żółte podniebienie

Żółte podniebienie – czy to objaw choroby gardła?

Podobne artykuły