zwichnięcie zęba

Zwichnięcie zęba to poważna dolegliwość, na czym polega? Objawy, leczenie i rodzaje

Anna Wiktor
Zwichnięcie zęba pod żadnym pozorem nie powinno być bagatelizowane, ale czy wiesz, na czym polega i jak je rozpoznać?

Zwichnięcie zęba to poważne schorzenie, które może powstać w błahy sposób, jak na przykład uderzenie w okolice ust. Wyjaśniamy poniżej najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zwichnięciu zębów, a także czym jest zwichnięcie zęba, jego rodzaje i najskuteczniejsze metody leczenia.

Na czym polega zwichnięcie zęba?

Zwichnięcie zęba występuje, gdy ząb i otaczające go tkanki oddzielają się lub przestają mieć ciągłość. To uszkodzenie zęba i otaczających go tkanek może wystąpić z widocznym przemieszczeniem zęba lub bez przemieszczenia widocznego gołym okiem. Głównym objawem zwichnięcia zęba jest odczuwany przez pacjenta ból podczas gryzienia lub dotykania zęba.

Rodzaje zwichnięć zębów

Istnieją różne rodzaje zwichnięć zębów, które opisujemy poniżej:

  1. Wstrząśnienie. W tego typu zwichnięciu zębowym uszkodzenie znajduje się w strukturach podtrzymujących ząb, w jego zwykłej pozycji, nie wykazując nieprawidłowej ruchomości. Kawałek jest zwykle wrażliwy na opukiwanie i żucie, ale nie krwawi.
  2. Podwichnięcie. Ten rodzaj odnosi się również do uszkodzenia struktury zęba. W tym przypadku ząb nie ulega przemieszczeniu, ale jest ruchomy. Ponadto dziąsło otaczające ząb nieco krwawi, a radiogramy pokazują, że więzadło przyzębia jest nieco poszerzone.
  3. Zwichnięcie boczne. Dochodzi do poziomego przemieszczenia zęba. Obszar szyjkowy zęba pozostaje wyrównany z sąsiednimi zębami, ponieważ nie nastąpiło pionowe przemieszczenie. Na radiogramie widać powiększenie przestrzeni przyzębia.
  4. Ekstruzja. W tym urazie element zębowy poluzowuje się i wystaje z zębodołu w porównaniu z sąsiednimi zębami. W tym typie przemieszczenie zęba następuje w kierunku siecznym. Radiogram pokazuje powiększenie przestrzeni przyzębia.
  5. Inwazyjne zwichnięcie. Uraz powoduje przemieszczenie zęba w kierunku wierzchołkowym, a ząb pozostaje wewnątrz zębodołu. Wygląd zęba jest podobny do zęba, który nie został całkowicie wyrżnięty. W tego rodzaju zwichnięciu ząb nie porusza się, więzadło jest całkowicie zmiażdżone, a wiązka nerwowo-naczyniowa zostaje przerwana. Jest to typ o najgorszych rokowaniach. Różni się od zęba, który nie został jeszcze wyrżnięty następującymi objawami: obrzęk wargi, krwiak i rozerwanie dziąsła otaczającego ząb, który doznał urazu.

Najskuteczniejsze metody leczenia zwichnięć zębów

Kiedy doznasz urazu jamy ustnej i odczuwasz ból w tym obszarze, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty, ponieważ mogłeś doznać zwichnięcia. Powrót do zdrowia po urazie będzie zależeć od jego stopnia i tego, jak szybko zostanie wyleczony. Leczenie zwichniętego zęba składa się z trzech faz:

  1. Repozycjonowanie zęba, który uległ zwichnięciu.
  2. Unieruchomienie uszkodzonego zęba.
  3. Kontrola.

Wbrew pozorom zwichnięcie zęba to poważny uraz, który natychmiast powinien obejrzeć specjalista, który określi rodzaj zwichnięcia i wprowadzi odpowiednie leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
periodontologia

Periodontologia – co to jest leczenie periodontologiczne i czym właściwie zajmuje się periodontolog?

Następny artykuł
leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?

Podobne artykuły