plomba wypadła

Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Jakub Kaczmarek
Zwykle wypełnienie ubytków utrzymuje się w stanie nienaruszonym przez wiele lat. Gdy jednak plomba wypadła nagle z zęba, może to doprowadzić do dyskomfortu i bólu. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by do tego nie dopuścić!

Gdy plomba wypadła z twojego zęba możesz się obawiać, co dalej zrobić. Sprawdź poniższe porady.

Dlaczego plomba wypadła z zęba?

Powodów może być naprawdę sporo. Często pacjenci w pierwszym odruchu szukają winy w słabszej konstrukcji plomby, czy nieprawidłowościach podczas zabiegu. Prawda jest jednak taka, że plomba wypadła niejednemu pacjentowi z jego winy. Może do tego dojść na skutek nagłego ugryzienia bardzo twardych produktów (orzechy, kostki lodu) lub nawyków nagryzania ołówka czy długopisu. Poza tym zjawisko takie pojawia się na skutek zgrzytania zębami, czyli tzw. bruksizmu.

Co masz zrobić, gdy wypadła ci plomba?

W momencie, gdy plomba wypadła z zęba właśnie tobie, masz kilka opcji. Pierwszą z nich jest możliwie szybkie udanie się do stomatologa, celem przywrócenia wypełniania. Jeśli nie masz takiej możliwości, to tymczasowym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypełnienia dostępnego w aptece. Pamiętaj jednak, że jest to opcja absolutnie awaryjna i powinna służyć tylko do momentu odbycia wizyty u stomatologa.

Dlaczego konieczne jest ponowne założenie plomby?

Wypełnienie ubytku jest nie tylko kwestią estetyczną. Jego celem jest ochrona miazgi zębowej stanowiącej wnętrze korony zęba. Bez takiej osłony wszelkie zanieczyszczenia z posiłków, czy postępująca próchnica mogą szybko zniszczyć ząb. Poza tym pacjent szybko zacznie odczuwać dotkliwy ból spowodowany odsłonięciem miazgi zębowej. Oczywiście w grę wchodzą również kwestie estetyczne. Gdy plomba wypadła ci z zęba przedniego, trudno o komfortowe mówienie, jedzenie, czy uśmiech.

Jak zapobiec wypadnięciu plomby?

Podstawowych zasad dbania o wypełnienie udzieli ci stomatolog wykonujący zabieg. W skład takich porad wchodzi przede wszystkim codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń i substancji mogących negatywnie wpływać na trwałość plomby. Staraj się również uważnie gryźć twarde pokarmy – świeże owoce i warzywa, czy bakalie. W ten sposób zapewnisz swojej plombie o wiele dłuższe „życie”.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wybielanie zębów cena

Wybielanie zębów – cena zabiegów, przeciwwskazania, metody oraz efekty, których możesz się spodziewać

Next Post
odsłonięcie implantu

Na czym polega odsłonięcie implantu?

Related Posts