płukanie jamy ustnej rumiankiem

Jakie korzyści zdrowotne daje płukanie jamy ustnej rumiankiem?

Jakub Kaczmarek
Płukanie jamy ustnej rumiankiem łagodzi stany zapalne oraz przynosi ulgę, gdy czujemy ból i pieczenie. Przeczytaj więcej o właściwościach tej niepozornej rośliny, która jest stosowana w medycynie już od wieków.

Lecznicze właściwości rumianku znane są już od lat. Płukanie jamy ustnej rumiankiem pomaga zwłaszcza na takie dolegliwości jak zapalenie dziąseł, afty czy pleśniawki. Dowiedz się, jakie jeszcze korzyści dają rumiankowe płukanki!

Płukanie jamy ustnej rumiankiem – korzyści zdrowotne 

Wiele produktów do pielęgnacji jamy ustnej zawiera w swoim składzie właśnie rumianek, głównie ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Substancje zawarte w tej wyjątkowej, a zarazem niepozornej roślinie, hamują działanie toksyn wytwarzanych przez bakterie, a także znacznie łagodzą świąd, pieczenie i ból.

Jak przygotować napar z rumianku?

Przygotowanie naparu z rumianku jest bardzo proste. Herbatkę rumiankową można kupić w większości sklepów spożywczych, a także jest dostępna w każdej aptece. Saszetkę z suszem zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 3-5 minut. Można również kupić świeże lub suszone kwiaty rumianku. Aby przygotować z nich wywar, zalewamy jedną łyżeczkę kwiatów gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstawiamy na 10-15 minut. Gotowy i ostudzony wywar przecedzamy przez sitko.

Kiedy stosować płukankę z rumianku?

Płukanki z rumianku działają ściągająco i odkażająco, dlatego można je zastosować w przypadku takich dolegliwości jak:

Płukanie jamy ustnej rumiankiem warto zastosować niezwłocznie po tym, jak w jamie ustnej pojawi się uczucie pieczenia, swędzenia czy bólu. Ostre stany zapalne mogą nawet utrudniać przełykanie śliny, napojów i pożywienia. Oczywiście trzeba pamiętać, że rumianek może wspomóc leczenie niektórych chorób jamy ustnej, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Pomoc lekarza jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż trzy dni oraz gdy domowe sposoby nie przynoszą efektów.

Rumianek pomocny na inne dolegliwości

Nie zaobserwowano żadnego niepożądanego działania rumianku, dlatego można go stosować nawet u niemowląt. Stomatolodzy często zalecają płukanie jamy ustnej rumiankiem w trakcie leczenia chorób jamy ustnej. To zioło, które warto mieć zawsze w domowej apteczce, bo jest pomocne w wielu dolegliwościach. Jakich? Napar z rumianku jest pomocny między innymi w przypadku wszelkich problemów trawiennych. Ma działanie rozkurczowe, co sprawia, że jest niezastąpiony w leczeniu kolki pokarmowej. Ekstrakty z rumianku mają również działanie przeciwłupieżowe i poprawiają kondycję włosów. Można je również zastosować do pielęgnacji skóry, a nawet w przypadku świądu, owrzodzeń oraz oparzeń.

Jak widać, rumianek ma wiele zastosowań. Płukanie jamy ustnej rumiankiem wspomaga leczenie infekcji gardła, zakażenia grzybicze, a także zapalenia dziąseł. Nic zatem dziwnego, że ekstrakt z rumianku jest składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zdrowe zęby

Zdrowe zęby? Zobacz, jakie to proste!

Następny artykuł
reendo

Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?

Podobne artykuły
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej