zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Anna Wiktor
Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!

Najważniejsze informacje:

  • Zespół Costena jest schorzeniem wywołującym silny, samoistny ból twarzy.
  • Najsilniejsze dolegliwości pojawiają się przy próbach szerokiego otwarcia ust (zwykle podczas mówienia, czy jedzenia).
  • Zespół Costena może zostać zdiagnozowany w każdym wieku, najczęściej jednak dotyka osób pomiędzy 20 i 40 rokiem życia.
  • Leczenie obejmuje zwykle terapię łączoną prowadzoną przez specjalistów z kilku dziedzin medycyny.

Przyczyny zespołu Costena

Zespół Costena jest diagnozowany, gdy zauważalne stają się nieprawidłowości w układzie struktur stawu skroniowo-żuchwowego. U pacjentów dochodzi do ucisku nerwów, napięcia mięśni i tkanek oraz wzrostu ciśnienia w obrębie szpary stawowej. To wszystko powoduje właśnie nieznośny ból, który potem odczuwasz. Kiedy tak się dzieje? Trudno wyodrębnić typowe przyczyny, które spowodowałyby rozwój zespołu Costena. Jednak częściej schorzenie to diagnozowane jest u osób które:

  • leczą już inne choroby kości (np. osteoporozę) lub choroby reumatyczne;
  • doświadczyły zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego lub innych urazów w tej okolicy;
  • często żują gumę do żucia lub zgrzytają zębami;
  • mają nawyk podpierania brody na dłoniach;
  • długotrwale odczuwają silny stres, co powoduje, że często mocno zaciskają zęby.

Zespół Costena i towarzyszący mu ból twarzy może zostać także wywołany poprzez nieprawidłowo przeprowadzone leczenie stomatologiczne. Problemy wywołują czasem również stany zapalne o różnym podłożu. Zespół Costena objawia się w przypadku nieleczonego (lub zbyt późno leczonego) zapalenia korzeni zębowych, ślinianek lub uszu. Lekarz może rozpoznać zespół Costena także u osób, które borykają się z niedoborami białkowymi w diecie. 

Czy schorzenie dotyka częściej kobiety, czy mężczyzn? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Można jedynie stwierdzić, że zespół Cohena diagnozowany jest zwykle u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Objawy zespołu Costena, czyli bólu żuchwy i całej twarzy

Zespół Costena opisywany jest przez wiele osób jako ból, który odczuwalny jest w obrębie całej twarzy. Zwykle zaczyna się w okolicach żuchwy i skroni, a potem promieniuje do oka, ucha, nosa, a nawet potylicy. Szczególnie intensywnie dolegliwości odczuwalne są podczas próby otwarcia ust, aby coś zjeść lub powiedzieć. Czasem bólom towarzyszy wrażenie przeskakiwania stawu albo słyszalnych trzasków na styku szczęki i żuchwy. 

Ból skroni i żuchwy z czasem utrudnia także wszelkie czynności wymagające szerszego otwarcia ust – np. ziewanie.

Sposoby leczenia zespołu Costena

Czy całkowite wyleczenie bólu w okolicy stawu skroniowo–żuchwowego jest możliwe? Na szczęście tak. Nie jest to jednak szybki ani łatwy proces. Problematyczne bywa już samo postawienie prawidłowej diagnozy. Zespół Cohena bardzo często mylony jest z migreną, zapaleniem naczyń, półpaścem czy stanami zapalnymi dziąseł. Leczenie schorzenia wymaga też prowadzenia wielokierunkowej terapii – pacjenci są najczęściej jednocześnie pod opieką m.in. stomatologa, fizjoterapeuty, neurologa i ortopedy. Doraźnie, w przypadku bardzo silnych bóli, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych. Najważniejsze jest jednak poprawne, indywidualne dobranie terapii.

Największą ulgę przynoszą zwykle ćwiczenia rozluźniające i masaże prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów, a z czasem również wykonywane przez pacjentów samodzielnie w domu. Czasem jednak leczenie opiera się także na korekcie wady zgryzu przeprowadzanej przez ortodontę. W niektórych przypadkach leczenie nie będzie skuteczne, jeśli pacjent nie spróbuje zwalczać szkodliwych nawyków, takich jak zaciskanie zębów, zgrzytanie nimi czy podpieranie twarzy dłońmi. Ich wyeliminowanie w skrajnych przypadkach wymaga nawet interwencji psychologicznej.

Zespół Costena to schorzenie, które mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego pełne wyleczenie wymaga przeprowadzenia długotrwałej terapii. Jest jednak możliwe! Po zakończeniu leczenia warto pamiętać o kilku zasadach, aby nie doprowadzić do nawrotu objawów. Przede wszystkim należy zadbać o higienę jamy ustnej oraz wyeliminować złe nawyki. Te proste sposoby zdecydowanie ograniczą ryzyko ponownego pojawienia się silnego bólu żuchwy, skroni czy potylicy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Tetracyklina dla zębów: skuteczne zastosowanie i korzyści

Następny artykuł

Strach przed dentystą: jak pokonać go raz na zawsze

Podobne artykuły
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej