proteza nylonowa

Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania

Jakub Kaczmarek
Czym jest proteza nylonowa i jakie cechy ją wyróżniają? Dlaczego wielu pacjentów z chęcią decyduje się na zastosowanie wypełnienia właśnie tego typu? Sprawdź w naszym artykule zalety i wady takiej protezy!

Proteza nylonowa to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy mają choć jeden własny ząb. Jest wytrzymała, elastyczna i prezentuje się bardzo naturalnie. Poznaj pozostałe zalety, a także wady tego typu wypełnienia! Dowiedz się też, ile kosztuje!

Co wyróżnia protezę nylonową?

Proteza nylonowa to wypełnienie, które ma liczne zalety:

  • jest lekkie, cienkie i nie zajmuje w jamie ustnej zbyt wiele miejsca – wszystko to zwiększa komfort korzystania z protezy, a także sprawia, że łatwo się do niej przyzwyczaić;
  • do wykonania protezy nylonowej nie stosuje się metali, więc jest bezpieczna również dla alergików oraz osób o wrażliwych zębach i dziąsłach;
  • klamry utrzymujące protezę mają kolor dziąseł pacjenta – dzięki temu uzyskany efekt estetyczny jest dużo lepszy niż w przypadku standardowych typów protez;
  • proteza nylonowa jest bardzo stabilna. Nie trzeba martwić się o jej przesunięcie lub wypadnięcie podczas jedzenia, prowadzenia rozmów albo uprawiania sportu.

Wady protezy nylonowej

Jak każde rozwiązanie, również proteza nylonowa ma swoje wady. Przede wszystkim nylon jest materiałem podatnym na przebarwienia. Jeśli więc pacjent nie dba dostatecznie o higienę jamy ustnej i protezy, szybko może ona nieestetycznie zżółknąć albo ściemnieć. 

Drugim czynnikiem, który zniechęca wiele osób do wyboru protezy nylonowej, jest jej cena. W dużej mierze zależy ona od ilości ubytków do zasłonięcia, ale też konkretnego, wybranego gabinetu stomatologicznego. Ceny najmniejszych protez nylonowych zaczynają się od 900 zł i mogą sięgać nawet 2500 zł.
Proteza nylonowa to jeden z nowocześniejszych sposobów na ukrycie ubytków w jamie ustnej. Czy warto się na nią zdecydować? W wielu przypadkach – jak najbardziej! Ostateczną decyzję dobrze jest jednak skonsultować ze swoim stomatologiem, który doradzi ci na podstawie swojego doświadczenia i znajomości stanu twojego uzębienia. Innymi protezami na które warto zwrócić uwagę są: proteza akrylowa, acetalowa czy też proteza szkieletowa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałoweg

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź

Następny artykuł
owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?

Podobne artykuły