proteza acetalowa

Proteza acetalowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Anna Wiktor
Proteza acetalowa to jedna z opcji, które często proponowane są przez dentystów. Szukasz informacji, aby dowiedzieć się o niej jak najwięcej? Już nie musisz! Wszystko, co warto wiedzieć, znajdziesz poniżej!

Czym jest proteza acetalowa i co wyróżnia ją na tle pozostałych produktów takich jak proteza szkieletowa lub akronowa? Kiedy warto zdecydować się na jej założenie i czy jest to najlepsza proteza jaką można wybrać? Podpowiadamy!

Czym jest proteza acetalowa? Jakie są jej zalety?

Proteza acetalowa należy do najbardziej nowoczesnych rodzajów wypełnień ubytków zębowych. Wykonana jest z termoplastycznego materiału, który nie zawiera metalu. Oznacza to, że proteza acetalowa jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu. Zapewnia też pacjentom wysoki komfort na co dzień – dopasowuje się do kształtu jamy ustnej, a w odczuciu niczym nie różni się od naturalnych zębów. Można więc wygodnie rozmawiać, spożywać dowolne posiłki, a nawet wykonywać ćwiczenia fizyczne bez obawy o przesunięcie się lub wypadnięcie protezy!

Proteza acetalowa jest także bardzo odporna na uszkodzenia czy zginanie – wszystko dzięki nowoczesnym materiałom, z których została wykonana. Co więcej, mocowana jest nie na metalowych, ale wykonanych z acetalu klamrach. Dzięki temu twój uśmiech prezentuje się dużo bardziej estetycznie niż wówczas, gdy widoczne stają się metalowe elementy.

Wady nowoczesnej protezy

Jak każde rozwiązanie, również proteza acetalowa ma swoje wady. Przede wszystkim należy do nich wysoka cena. Proteza tego typu, z uwagi na jej elastyczność, może też powodować obniżanie się linii dziąseł. Na jej chropowatej powierzchni szybciej odkłada się płytka nazębna. Ten ostatni problem łatwo jednak rozwiązać – wystarczy dwa razy dziennie dokładnie oczyścić protezę.

Ile kosztuje proteza acetalowa?

Cena protezy acetalowej zależy od kilku elementów. Znaczenie będzie miało to, jak dużą lukę w uzębieniu ma ona zasłonić oraz czy zechcesz, aby proteza została wyposażona w dodatkowe elementy (możliwy jest np. montaż zatrzasków). Na ostateczną cenę wpływ będzie miało wreszcie to, jaki gabinet wybierzesz i gdzie się on mieści. Zwyczajowo bardziej znane, renomowane gabinety w dużych miastach mają ceny wyższe od tych, znajdujących się w mniejszych miejscowościach. Niemniej, jeśli zdecydujesz się na montaż protezy acetalowej, powinieneś liczyć się z kosztami rzędu 2500–3000 zł.

Proteza acetalowa to nowoczesny rodzaj uzupełnienia częściowych lub całkowitych braków w uzębieniu. Jest komfortowa dla pacjentów, a przy tym bardzo estetyczna. Jeśli więc twój stomatolog zasugeruje ci wybór właśnie tego typu protezy, na pewno warto rozważyć jego propozycję. Może okazać się, że proteza acetalowa okaże się dla ciebie idealna!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
krzywy zgryz

Krzywy zgryz – jakie są najczęstsze wady zgryzu? Jak można skorygować krzywe zęby?

Następny artykuł
ból głowy od zęba

Ból głowy od zęba – jakie są jego przyczyny? Krótka charakterystyka dolegliwości

Podobne artykuły