Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi nawet wtedy, gdy proces gojenia przebiega prawidłowo. Jednak jeśli nieprzyjemny zapach z ust łączy się z innymi objawami, konieczna jest wizyta kontrolna u dentysty. Powodem do niepokoju jest przede wszystkim silny ból i nieustępująca opuchlizna okolicy rany. Warto wiedzieć, że pusty zębodół może brzydko pachnieć także wtedy, kiedy zbierają się w nim resztki pokarmowe. W takim przypadku pomocne będzie delikatne przepłukanie jamy ustnej specjalnym płynem (np. z dodatkiem chlorheksydyny).
Nieprzyjemny zapach a gojenie się rany
Nieprzyjemny zapach z ust, zaburzenia odczuwania smaku, nadmierne ślinienie się, osłabienie organizmu i promieniujący ból (uszy, oczy, skronie). Jeśli rana po wyrwaniu zęba śmierdzi, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, może to oznaczać stan zapalny zębodołu. Takie skutki uboczne po usunięciu zęba mogą pojawić się dopiero na 2-3 dzień po zabiegu, a utrzymują się nawet przez 2 tygodnie.
Zabieg ekstrakcji zęba narusza okoliczne tkanki miękkie. W pustym zębodole tworzy się galaretowaty skrzep – najpierw jest czerwony, a później staje się szarawo-biały. Ten biały nalot po wyrwaniu zęba to właśnie zdrowa tkanka-włóknik, dzięki której rana zostaje zabezpieczona przed podrażnieniem i bakteriami. Jeśli skrzep zostanie uszkodzony albo nie wytworzy się prawidłowo, może dojść do powikłań takich jak suchy zębodół. Z tego powodu pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza.
Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi – co robić?
Gdy rana po wyrwaniu śmierdzi z powodu resztek pokarmowych, należy ostrożnie ją przepłukać płynem do płukania jamy ustnej. Stomatolog może też usunąć resztki w gabinecie za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Jeśli nieprzyjemny zapach to jedyny objaw, może to być po prostu skutek normalnego gojenia się rany.
Brzydki zapach z ust może oznaczać zapalenie zębodołu. Wtedy lekarz przepisuje antybiotyk i leki przeciwbólowe, a rana zostaje opatrzona. Podstawa to prawidłowa higiena jamy ustnej, zaniechanie palenia i picia alkoholu oraz spożywanie miękkich pokarmów. Opatrunek zazwyczaj można zdjąć po tygodniu.
Może Cię także zainteresować:
- Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?
- Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?
- Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!
- Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?
- Zapach ropy po wyrwaniu zęba – czy zawsze oznacza infekcję?
- Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?
- Czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba? Zabieg ekstrakcji a palenie papierosów