siekacze

Siekacze, a może trzonowce, które zęby są najważniejsze w szczęce i jak wygląda budowa zębów

Jakub Kaczmarek
Zęby dzielimy na mleczne i stałe. Dorosły człowiek posiada ich jamie ustnej 28 lub 32. Skąd ta różnica? Czy to oznacza, że nie wszystkie zęby są niezbędne? Siekacze, kły, czy trzonowce o wszystkie trzeba dbać, żeby nie sprawiały kłopotów.

Zęby to anatomiczne twory kostne. Wszystko, co przechodzi przez układ pokarmowy człowieka, najpierw jest potraktowane, przygotowane do trawienia przez zęby. Jako pojedyncze elementy są niewielkie, ale razem stanow sprawne narzędzie, o dosyć złożonej budowie. Różnią się od siebie kształtem i funkcją, jaką pełnią. Tak naprawdę są niezwykle odporne na uszkodzenia, mimo że wcale się nam takie nie wydają, kiedy ból zmusza nas do wizyty u stomatologa. Siekacze, kły przedtrzonowce, trzonowce – oto skuteczna maszyneria działająca na korzyść każdego z nas.

Budowa zębów w wielkim skrócie

Każdy z nich osadzony jest w zębodole za pomocą włókien ozębnej. Górna część łuku zębowego to szczęka, dolna to ruchoma żuchwa. Razem tworzą aparat zębowy. Ząb składa się z korzenia, który powinien być zakryty i widocznej korony. Pomiędzy nimi jest szyjka zęba, otulona dziąsłem. Zbudowane są z:

  • Twardego szkliwa – otaczającego koronę zęba i ją chroniące.
  • Zębiny – chroniącej miazgę, ale znacznie bardziej podatnej na uszkodzenia.
  • Miazgi – unerwionej i unaczynionej tkanki żywej będącej istotą zęba odpowiedzialną za jego rozwój.
  • Kości.
  • Kanałów korzeniowych 1 – 4 odpowiedzialnych za ich ruchomość.

Jakie funkcje pełnią poszczególne zęby w jamie ustnej

Głównym zadaniem zębów jest wstępne przygotowanie pokarmu do dalszego trawienia. Każdy kęs trzeba odgryźć, posiekać na mniejsze części, a następnie zmiażdżyć na jeszcze drobniejsze. Osoby, które mają braki w uzębieniu, lub wady zgryzu, często zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego. Trafiają do niego niedokładnie przeżute kawałki jedzenia, które trudniej strawić. Każdy ząb ma swoje zadania a jego kształt i zewnętrzna struktura pomagają mu je realizować. Taki sam układ zębów jest w łuku zębowym górnym i dolnym.

Siekacze do cięcia

Na pierwszy ogień idą 2 siekacze przyśrodkowe (jedynki) oraz dwa siekacze boczne (dwójki). Zęby sieczne posiadają krawędź tnącą, dzięki temu odgryzają idealnie dopasowane kęsy łatwe do dalszej obróbki. Są najbardziej widoczne, sumie jest ich 8.

Kły do szarpania

Odpowiadają za cięcie i rozdrabnianie odgryzionego kęsa. Często uczestniczą w odrywaniu go od większego kawałka. Mogą to robić dzięki swojemu stożkowemu kształtowi. Trójki mamy dwie górne i dwie dolne.

Przedtrzonowe i trzonowe do miażdżenia

Te są spłaszczone, a ich powierzchnia jest lekko pofałdowana i zaokrąglona. To pozwala na dokładne przeżuwanie miażdżenie i kruszenie jedzenia. Mamy w sumie 8 zębów przedtrzonowych (czwórki i piątki) oraz 8-12 zębów trzonowych (szóstki, siódemki a u niektórych ósemki). Ostatnie ósemki są zębami szczątkowymi. Ich obecność wykazuje, że kiedyś były nam ludziom bardzo potrzebne, ale obecnie nasza dieta jest zupełnie inna. Nie wymaga dodatkowych zębów. Ósemki nie służą do niczego specjalnego, a najczęściej wręcz przeszkadzają. W pojedynczych przypadkach są usuwane dlatego nie każdy ma 32 zęby.

Czego dotyczą problemy z uzębieniem – bez wizyty u stomatologa się nie obejdzie

Mimo że zaawansowana budowa ma za zadanie chronić zęby przed uszkodzeniami, pojawiają się całkiem częste przypadki występowania chorób zębów i przyzębia. Już dawno temu odkryto, że o zęby trzeba dbać, czyszcząc je starannie oraz że można je leczyć np. ziołami lub wyrywać, żeby nie zakażały pozostałych i pozbyć się bólu.

Obecna wiedza o zębach, ich budowie i sposobach leczeniu jest bardzo rozwinięta. Z zasady nie usuwa się zębów, tylko próbuje ratować leczeniem lub wstawia ponownie implanty w miejsce ubytków. Choroby, które je atakują, wynikają często z niedostatecznej higieny i złej diety.

Próchnica, parodontoza, ubytki, stany zapalne, przebarwienia, ropnie i wiele innych chorób powoduje ból i konieczność wizyty u stomatologa. Zęby są nam potrzebne przede wszystkim jako pierwszy etap procesu trawienia. Dodatkowo, jeżeli są zdrowe, równe i białe są także ozdobą twarzy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza teleskopowa

Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu?

Następny artykuł
zalecenia po skalingu

Zalecenia po skalingu – porady ekspertów

Podobne artykuły
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej