Rodzaje zębów

Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Anna Wiktor
Różne rodzaje zębów człowieka odpowiadają za różne funkcje. Jaka jest rola siekaczy i kłów w spożywaniu posiłków? Po co dokładnie wyrastają nam zęby mądrości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Człowiek posiada różne rodzaje zębów. Zarówno w górnym, jak i dolnym łuku mamy siekacze, kły, trzonowce, a także zęby mądrości. Nie bez powodu nasze zęby są tak różnorodne. Każdy z ich rodzajów pełni bowiem zupełnie inne funkcje. Budowę uzębienia odziedziczyliśmy po naszych przodkach i jest ona typowa dla wszystkich przedstawicieli gatunku homo sapiens. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji na temat tego, jakie zęby posiada dorosły człowiek.

Ile mamy zębów?

U dorosłego człowieka występują łącznie 32 zęby. W tym wymienić można:

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 siekaczy przedtrzonowych,
  • 8 zębów trzonowych przedtrzonowych,
  • 4 zęby mądrości.

Przy czym warto zauważyć, że w zależności od osoby ilość zębów mądrości może być różna i niekiedy może ich nie być w ogóle.

A ile jest zębów mlecznych? U dzieci występuje łącznie 20 mleczaków:

  • 8 siekaczy mlecznych,
  • 4 kły mleczne,
  • 8 siekaczy przedtrzonowych mlecznych.

Mleczaki służą do rozdrabniania pokarmu i umożliwienia mówienia oraz artykulacji, a ich rola jest tymczasowa, ponieważ zastępowane są przez zęby trzonowe u dorosłych. Mleczaki są mniejsze niż zęby trzonowe i mają bardziej okrągły kształt.

Rodzaje zębów – siekacze i kły

Siekacze u dorosłego człowieka są największymi zębami w jamie ustnej i służą do rozdrabniania twardszych pokarmów, takich jak warzywa czy mięso. Kły natomiast służą do przetrzymywania pokarmu podczas jedzenia i do naciskania na niego podczas procesu trawienia.

Każdy człowiek ma po dwa siekacze górne i dwa siekacze dolne, co łącznie daje osiem siekaczy. Siekacze są ząbkowane na górnej i dolnej części, co pozwala im rozdrabniać i miażdżyć pokarm. Posiadamy również po jednym kle górnym i jednym kle dolnym, co łącznie daje cztery kły w całej jamie ustnej.

Sikacze i kły pojawiają się zarówno w garniturze zębów mlecznych, jak i stałych. Co ciekawe, jedynki i dwójki, zarówno dolne, jak i górne, zazwyczaj pojawiają się w jamie ustnej jako pierwsze zęby stałe.

Rodzaje zębów – przedtrzonowce

Dorośli ludzie posiadają również zęby przedtrzonowe. Popularne przedtrzonowce to zęby, które odpowiedzialne są za rozdrabnianie i miażdżenie pokarmu oraz za umożliwienie mówienia i artykulacji wypowiadanych słów.

Przedtrzonowce składają się z kłów i siekaczy przedtrzonowych oraz z zębów trzonowych przedtrzonowych. Kły i siekacze przedtrzonowe służą do rozdrabniania pokarmu, natomiast zęby trzonowe przedtrzonowe są odpowiedzialne za umożliwienie mówienia i artykulacji. Wszystkie przedtrzonowce znajdują się z przodu zębów i są mniejsze niż trzonowce.

Rodzaje zębów – zęby mądrości

Wiemy już, ile zębów ma człowiek. Zazwyczaj najwięcej emocji budzą tak zwane zęby mądrości, czyli ósemki. Nie każdy w ciągu swojego życia doczeka się wyrośnięcia wszystkich czterech. Warto jednak powiedzieć o nich kilka słów, ponieważ na temat tych zębów narosło bardzo wiele niedopowiedzeń.

Często można przeczytać, że ósemki są niepotrzebne, trudne do wyczyszczenia, a nawet, że nie mają korzeni. Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Korzenie zębów mądrości nie tylko istnieją, ale wręcz mogą być najdłuższe ze wszystkich znajdujących się w naszej jamie ustnej. Ósemki odgrywają ważną rolę w gryzieniu i mówieniu i trzeba dbać o nie tak samo, jak o inne zęby.

Ponieważ wyżynają się w szczęce i żuchwie jako ostatnie, mogą być powodem wielu problemów. Często nie ma na nie miejsca w jamie istnej, a zatrzymane mogą powodować stłoczenie pozostałych zębów czy nawet infekcje. Właśnie dlatego w przypadku wątpliwości zaleca się konsultację ze stomatologiem, który potwierdzi, że zęby mądrości rosną prawidłowo i w razie konieczności zleci ich ekstrakcję.

Rodzaje zębów – podsumowanie

W jamie ustnej człowieka znajdują się cztery rodzaje zębów. Mamy siekacze, kły, przedtrzonowce oraz zęby mądrości. Wszystkie składają się ze szkliwa, zębiny, miazgi i nerwów. Zęby różnią się między sobą budową i kształtem, w zależności od ich położenia w jamie ustnej i funkcji, jaką pełnią. U dzieci występuje dwadzieścia zębów mlecznych, a u dorosłych są trzydzieści dwa zęby stałe. U niektórych nie O wszystkie zęby trzeba dbać poprzez utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u lekarza stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wyrostek zębodołowy

Co to jest wyrostek zębodołowy? Struktura kości wyrostka zębodołowego i zapalenie wyrostka zębodołowego

Next Post
zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Related Posts
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej