szczoteczka ultradźwiękowa

Szczoteczka ultradźwiękowa – co to jest? Poznaj sposób działania szczoteczki ultradźwiękowej!

Anna Wiktor
Szczoteczka ultradźwiękowa to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Jest jednak o wiele mniej popularna od standardowych modeli. Wiele osób uważa, że to rodzaj szczoteczki sonicznej, jednak to nie do końca prawda. Jak działa takie urządzenie? Sprawdź!

Jeśli chcesz uporać się z problemem kamienia nazębnego, a jednocześnie dbać na co dzień o higienę jamy ustnej, świetnym rozwiązaniem będzie szczoteczka ultradźwiękowa. Jej działanie zapewnia dodatkowe korzyści, co wynika ze sposobu funkcjonowania. Sprawdź, kiedy szczoteczka tego rodzaju będzie najlepszym rozwiązaniem i czy są przeciwwskazania do jej stosowania.

Jak działa szczoteczka ultradźwiękowa?

Całe działanie szczoteczki ultradźwiękowej opiera się na falach dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Wynosi ona 1,6 MHz, co daje wartość nawet do 1000 razy wyższą niż w przypadku zaawansowanych szczoteczek sonicznych. Oznacza to, że ultradźwięki są w stanie wygenerować blisko miliard pulsacji w trakcie minuty.

Szczoteczka ultradźwiękowa – efekty stosowania

Wyjątkowa technologia fal ultradźwiękowych pozwala na o wiele więcej niż mechaniczne czyszczenie zębów. Podczas szczotkowania zębów emitowane są drgania, które przede wszystkim rozbijają kamień nazębny. To redukuje bakteryjną płytkę, która osadza się na zębach i w przestrzeniach międyzębowych. Takie działanie zapewnia jednak również model soniczny. Czym różni się od niego szczoteczka ultradźwiękowa?

Drgania, dzięki wysokiej częstotliwości, wywołują ciepło i wpływają na tkanki. W efekcie poprawia się ich ukrwienie, co jest kluczowe w przypadku osób mających osłabione, często krwawiące dziąsła. Płytka nazębna odrywa się od szkliwa, ale ono pozostaje nienaruszone. Co więcej, regularne mycie zębów szczoteczka ultradźwiękowa sprawia, że ściany komórkowe bakterii rozpadają się. W ten sposób szczoteczka do zębów redukuje ryzyko powstawania stanów zapalnych, i to nawet bez odpowiedniej pasty!

Szczoteczka ultradźwiękowa – dla kogo?

Istnieje kilka wskazań, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem szczoteczki. Przede wszystkim jest to dobra metoda dla każdego, kto chce dbać o zdrowie zębów, dziąseł i przyzębia. Zaawansowane technologicznie szczoteczki, wytwarzające drgania soniczne, są świetnym wyborem przy większości problemów. Sprawdzą się dla osób, które:

  • mają problemy z dbaniem o przestrzenie międzyzębowe, np. z powodu ciasno rozmieszczonych zębów;
  • cierpią na liczne podrażnienia od włosia standardowych szczoteczek;
  • są zagrożone chorobami dziąseł oraz przyzębia, np. paradontozą;
  • noszą aparaty ortodontyczne i implanty;
  • nie chcą naruszyć ran w obrębie jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych;
  • cierpią na nawracające stany zapalne dziąseł.

Warto pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach, na przykład:

  • technice mycia zębów szczoteczką ultradźwiękową, dzięki której ma ona silniejsze działanie terapeutyczne;
  • regularnej wymianie końcówek i ich właściwym przechowywaniu;
  • stosowaniu odpowiednio dobranej pasty, np. o działaniu antybakteryjnym czy przeciwpróchnicznym.

Szczoteczka ultradźwiękowa – wady i przeciwwskazania

Żeby szczoteczka ultradźwiękowa działała poprawnie, niezbędna jest odpowiednia technika mycia zębów. Trzeba ustawić ją pod odpowiednim kątem do zęba, aby była w stanie rozbić gromadzącą się płytkę. Za swego rodzaju wadę wiele osób uważa cenę takiej szczoteczki. Najbardziej zaawansowane modele mogą kosztować od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Z drugiej strony zakup szczoteczki ultradźwiękowej to często inwestycja na lata, i to nawet dla kilku osób, biorąc pod uwagę wymienne końcówki.

Kto nie powinien stosować szczoteczki ultradźwiękowej? Zawsze warto skonsultować się ze stomatologiem przed jej wyborem. Być może istnieją indywidualne powody, dla których taki model szczoteczki nie powinien być stosowany w twoim przypadku. Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczają się:

  • obfite, częste krwawienia z dziąseł, wynikające z chorób przewlekłych czy stosowanych leków;
  • nadwrażliwość, która zwyczajnie nie pozwala komfortowo korzystać ani ze szczoteczki ultradźwiękowej, ani nawet sonicznej;
  • młody wiek – z uwagi na konieczność stosowania w określony sposób tego rodzaju modele polecane są głównie dla starszych nastolatków i osób dorosłych, a nie dla małych dzieci;
  • migreny i częste bóle głowy – szczoteczka ultradźwiękowa może nasilać tego typu dolegliwości, sprawiając, że ból jest silniejszy albo nawraca częściej niż zwykle.

Efektywność szczotkowania zębów zawsze przekłada się na ich stan. Szczoteczki ultradźwiękowe zostały stworzone dla dokładniejszej higieny jamy ustnej. Skutecznie usuwają płytkę bakteryjną i nadają się do wrażliwych dziąseł. Docierają do miejsc, w których kryją się bakterie, a także rozwijają nagromadzone osady w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli szukasz sposobu na jeszcze lepszą higienę jamy ustnej, szczoteczka ultradźwiękowa może być doskonałym wyborem dla ciebie.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?

Następny artykuł
Stan zapalny po wyrwaniu zęba

Stan zapalny po wyrwaniu zęba – jak przebiega zapalenie po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły