Dentyści zalecają szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Wiele osób jednak zastanawia się, czy zbyt częste mycie zębów nie jest niebezpieczne dla szkliwa. Z kolei robienie tego za rzadko wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej, a co za tym idziemy z próchnicą. Sprawdź, ile razy dziennie rzeczywiście warto myć zęby.
Zbyt częste mycie zębów. Czy to niebezpieczne?
Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy. W istocie nie ma czegoś takiego jak zbyt częste mycie zębów. Można z powodzeniem robić to po każdym posiłku.
Ważne jest jednak, aby odczekać mniej więcej pół godziny od jego zakończenia. Bakterie obecnie w płytce nazębnej po kontakcie z pokarmem zaczynają wydzielać kwasy. Te mogą osłabiać szkliwo, które przy szczotkowaniu ściera się mechanicznie. Po około trzydziestu minutach możesz już bezpiecznie przystąpić do mycia zębów. Kwasy zostają bowiem zneutralizowane przez ślinę.
Ile razy dziennie warto myć zęby?
Mycie zębów raz dziennie to zdecydowanie za rzadko! Według stomatologów należy robić to minimum dwa razy dziennie, rano oraz przed pójściem spać. Zbyt rzadkie szczotkowanie zębów sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej. Żyjące w niej bakterie z czasem prowadzą do odwapnienia szkliwa i powstawania próchnicy.
Najbardziej istotne jest mycie zębów na noc. Podczas snu wydzielamy mniej śliny, która reguluje pH w ustach. Mimo wszystko dokładne oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Zbyt częste mycie zębów nie jest szkodliwe dla ich kondycji. Wręcz przeciwnie. Jeżeli robimy to zbyt rzadko, narażamy się na przykre konsekwencje w postaci kamienia nazębnego, ubytków i nadwrażliwości zębów.
Może Cię także zainteresować:
- None Found