W skrócie:
- Zęby oczne to inaczej górne trójki lub kły 🦷
- Wyrzynają się u dzieci między 16. a 22. miesiącem życia 🦷
- Dziecko może się wtedy ślinić i odczuwać ból dziąsła, a także gorączkować i nie mieć apetytu 👶
- Zęby oczne narażone są na próchnicę w równym stopniu, co pozostałe, więc trzeba dbać o ich higienę od początku 🪥
Już w 3. miesiącu życia dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Kiedy nastąpi wyrzynanie się kłów, czyli zębów ocznych? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Czym są trójki – zęby oczne?
Zęby oczne to inaczej zęby trójki, czyli trzecie z kolei zęby w jamie ustnej człowieka. Są nazywane także kłami. Trójki (zęby oczne) są umiejscowione pomiędzy siekaczami a zębami przedtrzonowymi. Znajdują się tylko w górnej szczęce, dlatego zarówno dziecko, jak i osoba dorosła ma tylko dwa takie zęby mleczne lub stałe.
Skąd ta nazwa? 🤔
Zęby oczne nazywają się tak dlatego, że umiejscowione są mniej więcej w prostej linii poniżej kącików oczu. To kalka z języka angielskiego, w którym od wieków istnieje słowo eyetooth na określenie górnego kła. W języku polskim określenie to stosuje się rzadko.
Kiedy wyrzynają się zęby oczne?
Jeśli chodzi o tryb ząbkowania i pojawiania się mleczaków, to trójki – zęby oczne – pojawiają się pomiędzy 16. a 22. miesiącem życia dziecka. Niestety, procesowi wyrzynania się towarzyszy ból dziąseł. Niemowlę z pewnością będzie się mocno ślinić do czasu, gdy ząb oczny przebije dziąsło. Objawami ząbkowania to również:
- gorączka;
- złe samopoczucie;
- swędzące i rozpulchnione dziąsła;
- brak apetytu;
- biegunka.
Zęby oczne i problemy związane z ich wyrzynaniem się
Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej dziecka, jego pierwsze zęby będą w doskonałym stanie przez długi czas. Jednak nieprawidłowe szczotkowanie może osłabić zęby – podobnie jak zła dieta czy nadmiar fluoru. Wówczas może je zaatakować próchnica, która dotyczy też trójek – zębów ocznych.
Wyrwanie, czyli ekstrakcja zęba, jest ostatecznością. Stomatolodzy zalecają takie rozwiązanie, jeśli nie można skutecznie leczyć pierwszych mleczaków. Gdy próchnica rozwinie się zbyt mocno, wyrwanie zęba ocznego jest jedyną metodą leczenia.
Uważnie obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na prawidłowość procesu wyrzynania się zębów mlecznych. To oszczędzi twojej pociesze wiele bólu i ewentualnych problemów ze zgryzem!
Może Cię także zainteresować:
- Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?
- Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka
- Jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dzieci?
- Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
- Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?
- Które zęby stałe u dzieci pojawiają się jako pierwsze? Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe?
- Kiedy wypadają mleczaki i wyrastają zęby stałe? Sprawdź, jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych twojego dziecka!