zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Anna Wiktor
Zapalenie dziąseł u dziecka powstaje w wyniku nieprawidłowej i nieregularnej higieny jamy ustnej. Pierwszym i najczęstszym objawem tego zjawiska jest krwawienie i nadwrażliwość przyzębia. Dowiedz się, jak leczyć stan zapalny jamy ustnej u dzieci.

Do stanów zapalnych u dzieci dochodzi niestety znacznie częściej niż wśród dorosłych. Główne objawy tej dolegliwości obejmują krwawienie z dziąseł, zaczerwienienie przyzębia, zmiana konsystencji dziąseł, wytworzenie się kieszonek dziąsłowych. Zapalenie dziąseł u dziecka może powodować spory dyskomfort utrudniający jedzenie, picie i szczotkowanie.

Zapalenie dziąseł u dziecka – przyczyny

Zapalenie dziąseł u dziecka najczęściej pojawia się ze względu na nieprawidłową higienę, która prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej. Wiąże się to m.in. z dziecięcą dietą, która często zawiera duże ilości słodyczy. Problem stanowi też odpowiednie szczotkowanie wśród dzieci. Jak każdy rodzic wie, większość z nich robi to niedokładnie i pospiesznie. Pozostająca na zębach płytka zawiera bakterie, które wywołują stan zapalny.

Kolejnym częstym powodem są nierówne i stłoczone zęby. Takie ich umiejscowienie jeszcze bardziej utrudnia utrzymanie higieny. Prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia dziąseł u dziecka jest też zwiększone częstymi zakażeniami wirusowymi.

Zapalenie dziąseł u dziecka – leczenie

Podstawą leczenia, a także zapobiegania temu zjawisku, jest prawidłowa higiena jamy ustnej. We wczesnym wieku dzieci obowiązek ten spoczywa na ich rodzicach. Jeżeli zdążył wykształcić się kamień, należy go usunąć w gabinecie stomatologicznym. Gdy zapalenie dziąseł u dziecka ma podłoże wirusowe, przepisuje się mu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie tylko działają łagodząco na objawy, ale też usuwają ich źródło.
Zapalenie dziąseł u dziecka na początku objawia niepokojącym krwawieniem podczas szczotkowania. Jeżeli zauważysz takie zjawisko u swojego malucha – nie panikuj. Stan zapalny jamy ustnej zdarza się wśród dzieci dość często. W ramach leczenia przeważnie wystarczy zwiększyć dyscyplinę w kwestii higieny. Warto też udać się do lekarza w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn chorobowych lub zastosowania ich profesjonalnego leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Rodzaje zębów

Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Następny artykuł
zęby oczne

Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?

Podobne artykuły