zęby szóstki u 3 latka

Zęby szóstki u 3 latka – czy to odpowiedni wiek na stałe zęby?

Anna Wiktor
Zęby szóstki u 3 latka są rzadko spotykane, jednak w przypadku niektórych dzieci, możliwe jest szybsze wyrastanie stałych zębów. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać przyczyny wyrastania szóstek u małych dzieci i dowiedz się, co wtedy robić?

Czy wyrastanie zębów szóstek u 3 latka to anomalia? Nie, choć trzeba przyznać, że rzadko się to zdarza. Wyrastanie pierwszych stałych zębów trzonowych (tzw. szóstek) zwykle przypada 6 rok życia dziecka. Jednak co robić, gdy ma to miejsce wcześniej?

W skrócie:

  • Wyrastanie pierwszych stałych zębów trzonowych (zwanych szóstkami) następuje zwykle do 6. roku życia dziecka, ale ich korzenie mogą zacząć się przygotowywać już w 2. roku życia.
  • Objawy, które towarzyszą wyrzynaniu się szóstych zębów u 3-latka, są podobne do tych, które występują u starszych ząbkujących maluchów.
  • Rodzice powinni pamiętać, że wyrastanie zębów stałych powinno wiązać się ze zwiększoną dbałością o higienę jamy ustnej.
  • Jeśli maluch wykazuje wczesne objawy ząbkowania, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, aby upewnić się, że zęby są zdrowe i rosną we właściwym miejscu.

Kiedy wyrastają stałe zęby u dzieci?

Pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli tzw. szóstki, wyrastają u dzieci około 6 roku życia. Jest to jednak dłuższy proces, niż może się wydawać! Jama ustna dziecka może się przygotowywać do tego już od 2 roku życia. Można to dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ między ząbkami pojawiają się coraz większe przestrzenie, korony zębów się ścierają, a bruzdy w mleczakach zmniejszają się. Wszystkie wymienione powyżej procesy są w pełni normalne i świadczą o prawidłowym rozwoju Twojego dziecka. By zrobić miejsce zębom stałym, korzenie mleczaków powoli zanikają, co skutkuje ich wypadaniem.

Zęby szóstki u 3 latka – objawy

Objawy wyrastania zębów szóstek u 3 latka są bardzo podobne do tych, pojawiających się u ząbkujących maluchów. Najczęściej jest to brak apetytu, ślinienie się, biegunka czy podwyższona temperatura. Jednak z uwagi na to, że szóstki to już zęby stałe, ich wyrastanie może wiązać się z dużym bólem. W końcu – stałe zęby są znacznie większe od mleczaków. Ból może promieniować od dziąseł aż do policzka czy nawet ucha.

Zęby szóstki u 3 latka – o czym warto pamiętać?

Jeśli Twoje dziecko szybko się rozwija, stałe zęby mogą wyrastać znacznie szybciej. Jest to również uwarunkowane genetycznie i płciowo. Według lekarzy stałe zęby wyrastają znacznie szybciej u dziewczynek niż u chłopców. Dlatego pamiętaj, że wyrośnięcie stałych zębów powinno wiązać się z jeszcze większą dbałością o higienę jamy ustnej. Warto wtedy udać się do stomatologa, by upewnić się, czy zęby wyrastają w odpowiednim miejscu oraz, czy są zdrowe.

higiena jamy ustnej podczas wychodzenia stałych zębów

Najczęstsze obawy rodziców

Tym, co niepokoi rodziców, gdy ich dziecko zaczyna gubić zęby, najczęściej jest to, czy nie dzieje się to zbyt szybko. Utrata uzębienia i wyrzynanie się stałych zębów jest bardzo indywidualną kwestią zależną nie tylko od prawidłowego rozwoju dziecka, lecz także od genów. Dlatego jeśli niepokoją Cię, np. zęby szóstki u 3 latka – udaj się do stomatologa.

Ciekawostka

Niech Cię nie martwi wielkość pierwszych trzonowców. Są znacznie większe od mleczaków, a w porównaniu do mlecznych dwójek i trójek mogą wydawać się wręcz gigantyczne!

Zęby szóstki u 3 latka – podsumowanie

Pierwsze stałe zęby wyrastają najczęściej około 6 roku życia, jednak w przypadku niektórych dzieci dzieje się to znacznie szybciej. Nie jest to powód do zmartwień, o ile odpowiednio dbasz o higienę jamy ustnej maluszka. Jeśli Twoje dziecko zaczyna ząbkować wcześniej, pamiętaj, by chodzić na konsultację do stomatologa, który będzie kontrolował na bieżąco stan uzębienia malucha oraz jego kalendarz ząbkowania.

Często zadawane pytania

Jakie zęby wychodzą w wieku 3 lat?

W wieku 3 lat dzieci zazwyczaj mają już większość zębów mlecznych, które zaczynają się pojawiać między 6 a 12 miesiącem życia. Na ogół proces wyrzynania zębów mlecznych kończy się około 2-3 lat.

W jakim wieku dziecku rosną zęby szóstki?

Zęby szóstki, zwane także pierwszymi trzonowcami stałymi, zaczynają się pojawiać u dzieci w wieku około 6 lat. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, a tempo wyrastania zębów może się różnić. W przypadku wątpliwości dotyczących rozwoju zębów u dziecka warto skonsultować się z dentystą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
autotransplantacja zęba

Autotransplantacja zęba w chirurgii stomatologicznej. Na czym polega taka implantologia?

Next Post
trepanacja zęba

Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?

Related Posts