zęby trzonowe

Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?

Anna Wiktor
Zęby trzonowe mają swoją specyfikę, a utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga konsekwencji i wytrwałości. Chcesz zadbać o zdrowie jamy ustnej? Ten poradnik stomatologiczny może ci pomóc.

W jamie ustnej dorosłego człowieka znajdują się 32 zęby (lub 28 zębów po usunięciu zębów mądrości). Pojawiają się one pomiędzy 7. a 13. rokiem życia, powoli zastępując zęby mleczne. O ile siekacze (jedynki i dwójki) oraz kły (trójki) dość łatwo utrzymasz w dobrym stanie, to zęby trzonowe mogą się już okazać większym wyzwaniem. Sprawdź, jak dbać o zęby!

Jak dbać o zęby mlecze

Zęby mleczne w okresie dzieciństwa ustępują zębom stałym, nie oznacza to jednak, że o takie uzębienie nie musisz zadbać. Co twoja pociecha musi wiedzieć na temat troski o zęby mleczne?

Ząbkowanie w pigułce

Okres, w którym dziecko zaczyna ząbkować, jest dla wielu rodziców czasem dość trudnym. Proces wyrzynania się zębów mlecznych może zacząć się około 6. miesiąca życia i zwykle trwa do 14. miesiąca. Gdy zaczną się pojawiać pierwsze zęby, musisz wybrać się z maluchem na wizytę u dentysty. Z procesem ząbkowania wiążą się dość charakterystyczne objawy. To:

  • opuchnięte dziąsło;
  • intensywne wydzielanie śliny;
  • niepokój i bezsenność;
  • gryzienie twardych przedmiotów.

Zęby mleczne i ich charakterystyka

Jak wyglądają pierwsze zęby dziecka? Są luźniejsze, niż zęby dorosłego, jest ich też znacznie mniej. Ważne są siekacze i kły oraz trójki i czwórki pełniące u maluchów rolę zębów trzonowych. Choć wiadomo, że zęby mleczne wkrótce wypadną, musisz o nie dbać. Dlaczego? Bo ich przedwczesna utrata lub choroby mogą mieć fatalny wpływ na stan zębów stałych.

Wyrzynanie się zębów stałych

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe zaczyna się około 7. roku życia i trwa około 5 lat. Jako pierwsze wymieniane są jedynki i szóstki, potem dwójki, a następnie kły. Jako ostatnie wymieniane są trzonowce, odgrywające ważną rolę na każdym etapie ludzkiego życia.

Jak dbać o pierwsze zęby?

Aby pierwszy ząb trzonowy służył dziecku możliwie jak najdłużej, musisz nauczyć go dbania o jamę ustną. Dokładne szczotkowanie zębów i wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Pilnuj też diety swojej pociechy. Pamiętaj, że dla zębów mlecznych słodycze i słodkie napoje są wielkim obciążeniem, a ograniczenie ich spożycia przełoży się korzystnie na ogólny stan zębów.

Jak dbać o zęby trzonowe?

Zarówno żuchwa, jak i szczęka, odgrywają ważną rolę w procesie trawienia pokarmów, zatem utrzymanie ich w dobrym stanie ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka. Przedtrzonowce odpowiadają za wstępne rozdrobnienie pokarmu, z kolei zadaniem trzonowców jest jego zmiażdżenie. Brak choćby jednego zęba zakłóca ten proces, zaburza też układ sąsiednich trzonowców.

Zęby trzonowe u dorosłego człowieka. Jak o nie zadbać?

O ile dzieci mają w sumie 20 zębów, to u dorosłych normą jest od 28 do 32 zębów. Gdy rosną zęby stałe, między kłem a zębami trzonowymi pojawia się przedtrzonowiec, a z czasem również zęby mądrości. Zęby te wyróżnia szeroka korona i nierównomiernie rozłożone guzki. Ze względu na spory ścisk w jamie ustnej oraz na położenie zębów trzonowych, zapewnienie im skutecznej ochrony przed bakteriami i próchnicą staje się nieco trudniejszym zadaniem, niż w przypadku zębów mlecznych. Jak dbać o trzonowce i zęby przedtrzonowe? Co musisz robić, aby chronić je przed próchnicą? Przede wszystkim:

  • regularnie i dokładnie szczotkuj zęby;
  • korzystaj z płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych;
  • wypełniaj na bieżąco ubytki;
  • regularnie odwiedzaj stomatologa.

Trzecie zęby trzonowe – kiedy należy je usunąć?

Ostatnie zęby, nazywane często zębami mądrości, najczęściej wyrastają pomiędzy 16. a 23. rokiem życia. To czas, gdy w jamie ustnej miejsca jest już niewiele, zatem wyżynanie się ósemek może stać się przyczyną bólu i negatywnie wpłynąć na jakość twojego życia. Jeśli tak się dzieje, pomoże ci stomatologia. W jaki sposób? Zwykle dentysta decyduje się na inwazyjny zabieg, jakim jest ekstrakcja zęba. Jakie problemy najczęściej towarzyszą pojawieniu się zębów mądrości? Są to:

  • ból w stawie skroniowo-żuchwowym;
  • bóle głowy;
  • występowanie stłoczeń trzeciorzędowych.

Zarówno mleczak, jak i stały ząb trzonowy, wymagają troski i odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, jak ważne jest zatroszczenie się o zęby dziecka i wpojenie mu zasad higieny jamy ustnej już na etapie, gdy posiada tylko zęby mleczne. Dobre nawyki z dzieciństwa sprawią, że w dorosłym życiu łatwiej będzie mu zadbać o zęby trzonowe – bardzo ważne ze względów zdrowotnych i estetycznych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
prognatyzm

Prognatyzm – czym jest warga habsburska i jak się ją leczy?

Next Post
resorpcja korzenia

Resorpcja korzenia – niebezpieczny zanik tkanki kostnej. Jak ją leczyć?

Related Posts