autotransplantacja zęba

Autotransplantacja zęba w chirurgii stomatologicznej. Na czym polega taka implantologia?

Anna Wiktor
Autotransplantacja zęba to jedna z rzadziej stosowanych metod leczenia protetycznego, wymagająca od stomatologa sporego doświadczenia i wielkich umiejętności. Co ją wyróżnia? W jakich sytuacjach dentysta może wykonać przeszczep zęba?

Pierwsze zabiegi tego typu wykonywano już w XVIII wieku. Wówczas jako naturalny implant wykorzystywany był ząb pochodzący od osoby biednej, dzięki której bogacz znów mógł się cieszyć pięknym uśmiechem. Dziś w zabiegu tym wykorzystywany jest ząb pobrany od samego pacjenta. Chcesz wiedzieć, jak przebiega taka procedura?

Autotransplantacja zęba – w jakich sytuacjach jest stosowana?

Autotransplantacja w stomatologii nie jest zbyt częstym zjawiskiem, jednak nie oznacza to, że dentyści całkowicie z niej zrezygnowali. Z przeszczepu takiego wciąż korzysta stomatologia dziecięca.

Stomatolog może po taką metodę sięgnąć w przypadku gdy:

  • utrata zęba miała związek z zaawansowaną próchnicą lub urazem mechanicznym;
  • brakuje zawiązków zębów stałych, powstających w pierwszych miesiącach życia dziecka;
  • dochodzi do poważnych wad zgryzu, mogących mieć negatywny wpływ na stan uzębienia w dorosłym życiu.

Jak przebiega zabieg autotransplantacji?

Ten zabieg chirurgiczny to przemieszczenie zawiązka zębowego, co pozwala na uzupełnienie brakującego zęba innym zębem.

Przeszczep zęba krok po kroku

Pierwszą czynnością jest ekstrakcja zęba (zazwyczaj zęba przedtrzonowego), który ma zostać przeniesiony w nowe miejsce. Stomatolog musi się tu wykazać dużą precyzją. Jeśli uszkodzony zostanie korzeń lub korona zęba, transplantacja się nie uda. Jeśli usunięcie zęba zakończy się sukcesem, lekarz musi umieścić go w nowym miejscu, w przygotowanym już wcześniej zębodole. Zabieg taki trwa zazwyczaj około 60 minut, a pacjent korzysta ze znieczulenia miejscowego.

Jak dbać o zęby po zabiegu?

Transplantacja nie zawsze oznacza koniec leczenia ortodontycznego. Czasem niezbędna okazuje się praca nad kształtem zęba, czasem podjęcie leczenia kanałowego, a gdy ząb się przyjmie w nowym miejscu, ważne jest założenie aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu znikną takie problemy, jak przerwy między zębami oraz nierówności w łuku zębowym.

Choć współczesna stomatologia z powodzeniem korzysta z implantów, taki zabieg ortodontyczny znajduje zastosowanie. Dzięki temu usunięcie zęba nie musi oznaczać problemów z wyglądem i zdrowiem jamy ustnej, a pacjent może szybko wrócić do normalnego życia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
kortykotomia

Kortykotomia –w jaki sposób nacinanie dziąseł wspiera leczenie ortodontyczne?

Next Post
zęby szóstki u 3 latka

Zęby szóstki u 3 latka – czy to odpowiedni wiek na stałe zęby?

Related Posts