trzecie zęby

Trzecie zęby jako alternatywa dla implantów i protez

Anna Wiktor
Trzecie zęby, czyli zęby wyhodowane z komórek macierzystych to jeden z głośnych projektów polskich naukowców, który ma szansę zrewolucjonizować dziedzinę implantologii.

W stworzenie kompletu trzecich zębów oraz tkanki przeszczepowej zaangażowani są badacze z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na czym polega projekt badawczy SteamScaf?

Czym są trzecie zęby? 

Każdy dorosły człowiek w swoim życiu będzie miał dwa rzędy zębów — czyli wyrastające podczas ząbkowania u dzieci zęby mleczne, oraz kolejno 28 zębów stałych. Do prawidłowego wyrżnięcia się zębów stałych powinno dojść do 14 roku życia. Zęby stałe są ostatnim kompletem, jeśli więc zostaną utracone pod wpływem chorób (najczęściej próchnicy), w jamie ustnej pozostaje ubytek, najczęściej wypełniany przez stomatologa odpowiednią plombą bądź implantem. Alternatywą dla implantów zębowych mogą być jednak specjalnie wyhodowane z komórek macierzystych trzecie zęby — nad czym pracuje właśnie wspomniany projekt badawczy. 

Założenia projektu opierają się na wysokim potencjale regeneracyjnym mezenchymalnych komórek macierzystych. Są to komórki regenerujące występujące w większości tkanek unaczynionych, przede wszystkim w szpiku kostnym. Dzięki ich działaniu może być możliwe wytworzenie zawiązek zębów z komórek pobranych z dziąseł pacjenta, oraz potencjalne odbudowanie struktury nerwów obwodowych przy przeszczepach. Efekty badań mogą znaleźć więc zastosowanie również w innych dziedzinach medycznych. 

Jak może dojść do wyrośnięcia trzeciego zęba? 

Pierwszym krokiem jest pobranie komórek macierzystych z dziąseł pacjentów oraz wyselekcjonowanie ich w celu stworzenia zawiązków zębowych. Te mają być umieszczone na specjalnie zbudowanym przez naukowców rusztowaniu komórkowym, umożliwiającym im wzrost, różnicowanie się oraz docelowo — wyrżnięcie się nowego, trzeciego zęba. 

Czy trzecie zęby mogą wyrosnąć naturalnie? 

Jako „trzecie zęby” można określić również niezwykle rzadkie trzecie ząbkowanie, czyli ponowne wyrośnięcie zębów po usunięciu zębów stałych. Jest to objawem hiperdoncji — nieprawidłowości rozwojowej objawiającej się zwiększoną ilością zębów. W przypadku trzeciego ząbkowania, w łuku wyrastają nadliczbowe zęby zatrzymane, które nie miały miejsca na wyrżnięcie przed ekstrakcją zęba stałego. Za zatrzymane zęby trzecie uznaje się również trzonowe zęby mądrości, które w większości przypadków wymagają usunięcia, aby uniknąć stanów zapalnych. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jaka szczoteczka do zębów

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza? Soniczna, elektryczna, czy manualna? Który rodzaj szczoteczki wybrać? Sprawdź!

Następny artykuł
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Podobne artykuły