ból zęba po plombowaniu

Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?

Anna Wiktor
U wielu pacjentów jednak pojawia się ból zęba po plombowaniu. Często jest to całkiem normalne, aczkolwiek są sytuacje gdy ból oznacza ukryty problem. Dowiedz się ile powinien trwać ból, i czemu czasami nie przemija!

W skrócie:

  • Ból zęba po plombowaniu jest normalnym zjawiskiem, i zazwyczaj trwa do kilku godzin po zabiegu. ✔️
  • Niektórym pacjentom zdarza się męczyć z bólem dłużej niż kilka dni. 😔
  • Gdy ból się nasila, i dodatkowo odczuwasz inne dolegliwości, zgłoś się do dentysty! ❕

Ból zęba po plombowaniu – ile trwa?

Ból zęba po wypełnieniu najczęściej utrzymuje się średnio kilka godzin, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać go nawet do dwóch tygodni! Mimo że ten objaw uznawany jest za normalny, to gdy przybiera na sile (na przykład podczas gryzienia) lub pojawiają się inne niepokojące symptomy, to zaleca się ponowną wizytę u stomatologa. Jest ona obowiązkowa, jeśli ból nie ustąpił w ciągu dwóch tygodni od plombowania, a dodatkowo przyjmuje charakter pulsujący – może to świadczyć o stanie zapalnym miazgi zęba. 

Uwaga 🦷

Wiedz też, że ból zęba po plombowaniu czasem pojawia się nawet po kilku miesiącach – wtedy najczęściej jest to objawem próchnicy wtórnej, czy utraty szczelności. 

Dlaczego pojawia się ból zęba po plombowaniu?

co powoduje ból zęba po plombowaniu

Zdecydowanie najczęściej ból zęba po plombowaniu jest jedynie oznaką nadwrażliwości pozabiegowej. Jeśli odczuwasz ból podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów bądź napojów, to najprawdopodobniej nie musisz się o nic martwić. 

Niewłaściwe dopasowanie plomby a ból

Równie często okazuje się jednak, że ból zęba po wypełnieniu wynika z niewłaściwego dopasowania plomby. Jeśli stomatolog niewystarczająco ją spiłuje, to może pojawić się dyskomfort. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić także w sytuacji, gdy wypełnienie jest zbyt luźne lub niesolidnie związane z tkankami zęba. W takiej sytuacji zaleca się szybką wizytę u stomatologa.

Co może oznaczać ćmiący ból zęba po leczeniu?

Ćmiący ból zęba po leczeniu może być też wywołany zapaleniem miazgi zębowej. Bardzo często dochodzi do niego, gdy ząb był już mocno zepsuty, a bakterie dostały się do miazgi zębowej i wywołały bolesny stan zapalny. Ponadto tego typu dolegliwość może pojawić się w przypadku uszkodzenia dziąsła w trakcie borowania!

Wiesz już, jak długo utrzymuje się ból zęba po plombowaniu i jakie mogą być jego przyczyny. Jeśli pojawi się on u ciebie i dodatkowo będzie towarzyszyła mu gorączka lub obrzęk, to nie zwlekaj z odwiedzeniem specjalisty, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa

Następny artykuł
implanty zębowe cała szczęka cena

Implanty zębowe cała szczęka – cena i warunki założenia. Czy warto zastąpić utracony ząb protezą stomatologiczną?

Podobne artykuły