ból martwego zęba

Ból martwego zęba – co to oznacza? Czy martwy ząb może boleć?

Anna Wiktor
Ząb uważa się za martwy, gdy nie ma w nim żadnej żywej miazgi. Oznacza to, że nie powinien w ogóle dawać o sobie znać. Dlaczego więc w ogóle pojawia się ból martwego zęba? Dowiedz się, jak na niego reagować.

Czy martwy ząb może boleć? Całkiem martwy ząb nigdy nie boli, ponieważ nie ma w nim żadnej żywej miazgi. Jak więc wytłumaczyć ból martwego zęba po latach? Może być on odczuwalny w otaczających go tkankach. Ból martwego zęba jest najczęściej bardzo silny i nie działają na niego żadne leki przeciwbólowe. 

Ból martwego zęba – co robić?

Ząb dzieli się na górną koronę i korzeń, który utrzymuje go w dziąśle. Korona chroniona jest szkliwem, pod którym znajduje się zębina oraz miazga odpowiedzialna za dostarczanie zębom składników odżywczych i tlenu. To właśnie ona jest najbardziej unerwioną i unaczynioną częścią zęba. Ból zęba jest powodowany chorobami miazgi, które pozostawiają po sobie odwracalne lub nieodwracalne zmiany.

Gdy doszło do martwicy miazgi, ból martwego zęba nie powinien być możliwy. Jednak okoliczne tkanki mogą wykazywać sporą nadwrażliwość. Taki martwy ząb boli przy ucisku, a wrażenie to jest bardzo silne i trudno je zagłuszyć jakimikolwiek lekami.

Jeżeli proces obumierania tkanki jeszcze się nie zakończył, można próbować odratować ząb. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się leczenie kanałowe. Zabieg ten polega na usunięciu martwej miazgi z kanałów. Następnie poddawane są one dezynfekcji. Na koniec wypełnia się je biokompatybilnym materiałem. 

Jeżeli leczenie tkanki jest niemożliwe, w ostateczności wykonuje się ekstrakcję zęba, czyli jego usunięcie. Aby zachować zdrowie szczęki, konieczne jest wówczas uzupełnienie braku w jamie ustnej zębowym implantem.

Ból martwego zęba, a właściwie otaczających go tkanek, powinien być zawsze skonsultowany z dentystą. Nie działaj na własną rękę, ponieważ taka dolegliwość może oznaczać konieczność specjalistycznego leczenia, a nawet wyrwania poszczególnych zębów. Martwe tkanki mogą ulec rozpadowi gnilnemu i zakazić pobliskie zdrowe obszary. Dlatego wskazana jest jak najszybsza reakcja po zauważeniu bólu martwego zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
sennik wypadający ząb

Sennik – wypadający ząb. Przykładowe interpretacje

Następny artykuł
ból kości po wyrwaniu zęba

Ból kości po wyrwaniu zęba – jak się go pozbyć? Kiedy ból poekstrakcyjny wymaga interwencji lekarskiej?

Podobne artykuły