czarne zęby u dzieci

Czarne zęby u dzieci – przyczyny powstawania próchnicy zębów mlecznych

Anna Wiktor
Od okresu niemowlęcego rodzice powinni dbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby swoich pociech. Co robić, gdy zauważysz czarne zęby u dziecka? Zobacz, jak zlikwidować czarne przebarwienia mleczaków!

Czarne zęby u dziecka najczęściej świadczą o rozwijającej się próchnicy. Brak higieny w połączeniu z przedłużającym się karmieniem butelką, korzystaniem ze smoczków i spożywaniem dużych ilości słodyczy prowadzi do próchnicy zębów mlecznych, w tym tzw. próchnicy butelkowej. Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć? Sprawdź!

Kolor zdrowych mleczaków

Czarne zęby u dziecka nie są normą. Mleczaki, o ile są zdrowe, powinny być śnieżnobiałe. Z kolei zęby stałe najczęściej mają kremowy kolor. Jeśli mają inną barwę, świadczyć to może o pewnych problemach. Czarne zęby mleczne oznaczają najczęściej jedno – próchnicę. Czasami jednak takie zabarwienie jest wynikiem urazu uzębienia i świadczyć może o tym, że miazga jest martwa, co wymaga leczenia kanałowego.

Próchnica zębów mlecznych

Czarne uzębienie to najczęściej efekt próchnicy, która rozwijać się może błyskawicznie. Zęby mleczne są mniej zmineralizowane od stałych, przez co są mniej odporne na choroby. Początkowo próchnica zębów mlecznych przebiega w sposób niezauważalny. Z reguły dzieci docierają do dentysty, kiedy proces jest już w zaawansowanym stadium. Zepsute zęby można oczywiście leczyć, ale ubytek może się okazać tak duży, że będą one kwalifikować się tylko do wyrwania.

Jak leczyć czarne zęby u dziecka?

Ubytek próchnicowy, uszkodzone szkliwo i zepsute mleczaki można i trzeba leczyć, bo w przeciwnym wypadku może to wpłynąć ujemnie na kondycję zębów stałych.

Aby zahamować próchnicę, stomatolog może zalecić lapisowanie. Zabieg ten polega na pokryciu chorej powierzchni zębów związkiem azotanu srebra i olejku goździkowego. W ten sposób impregnowane są mleczaki tak, by próchnica się nie rozprzestrzeniła na całe uzębienie.

Profilaktyka próchnicy u dzieci

Duży odsetek dzieci w wieku przedszkolnym ma ubytki w zębach. Początek zmian łatwo przeoczyć, ale rodzice powinni uczynić wszystko, by w ogóle nie dopuścić do powstania próchnicy. Kluczowe jest czyszczenie zębów już od pierwszych miesięcy życia i nauczanie dziecka prawidłowego szczotkowania odpowiednią pastą do zębów i szczoteczką.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Zatruty ząb ile można chodzić

Zatruty ząb – ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem?

Next Post
Zbyt częste mycie zębów

Zbyt częste mycie zębów. Czy można szczotkować zęby za często?

Related Posts