Czy można palić po wyrwaniu zęba

Czy można palić po wyrwaniu zęba – zabieg ekstrakcji a palenie papierosów

Aneta Redzik
Ekstrakcja zęba może powodować niepotrzebne powikłania. Jedno z groźniejszych – suchy zębodół – to konsekwencja uzależnienia od nikotyny. Dym papierosowy opóźnia gojenie rany. Sprawdź, czy można palić po wyrwaniu zęba!

Czy można palić po wyrwaniu zęba? Ekstrakcja zęba niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań. Ryzyko nie jest duże, mimo to prawidłowa regeneracja tkanki możliwa jest tylko wtedy, gdy pacjent będzie stosować się do zaleceń lekarza. Utrudnieniem może być nawyk palenia papierosów – to jeden z czynników ryzyka powstania tzw. suchego zębodołu. Aby rana mogła się zagoić, palacz powinien unikać nikotyny. Istnieje jednak sposób, by móc zapalić wcześniej niż kilka dni po wykonanym zabiegu.

Ekstrakcja zęba – papierosy a powikłania pozabiegowe

Zabieg usunięcia zęba odbywa się na dwa sposoby. Stomatolog może korzystać z kleszczy ekstrakcyjnych lub chirurgicznie dłutować zęba. W ten sposób zamiast zęba w jamie ustnej pozostaje pusty zębodół. Po zabiegu może pojawić się gorączka, obrzęk i opuchlizna. Czasem dochodzi też do zakażenia bakteryjnego. Stomatolog może przepisać antybiotyk, można też płukać dziąsła ziołowym naparem (szałwia, rumianek).

Ekstrakcja w połączeniu z nikotyną zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań takich jak:

  • zapalenie okostnej;
  • silny ból (pulsujący od ucha do skroni);
  • suchy zębodół.

Czy można palić po wyrwaniu zęba?

Według zaleceń lekarza palenie po ekstrakcji, tak jak picie alkoholu, jest zabronione przez minimum 72 godziny. Pacjent powinien odczekać, aby dziąsło mogło się zagoić.

Czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba? Jeśli pacjent jest nałogowym palaczem, może zapalić papierosa wcześniej – pod kilkoma warunkami. Jeden z nich to gaza. Gazik powinien zasłonić ranę, tak aby nie dochodził do niej dym papierosowy. Pacjent nie może też przetrzymywać dymu w ustach ani mocno się nim zaciągać. Dlaczego? Dym papierosowy wydłuża czas gojenia, a podciśnienie mogłoby negatywnie wpłynąć na powstały skrzep krwi.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
protruzja zębów

Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?

Next Post
rtg zęba

RTG zęba – kiedy się je wykonuje i do czego jest potrzebne?

Related Posts