Ogólnopolski Dzień Dentysty obchodzony jest każdego roku 5 marca. Celem tego święta jest docenienie i uhonorowanie pracy stomatologów. Ale jest to też doskonały czas na przypomnienie ludziom wagi troski o swój uśmiech. Zdrowa jama ustna to nie tylko kwestia natury estetycznej – wiele chorób zębów jest bardzo problematycznych. Mogą one odbijać się na stanie całego organizmu.
Światowy dzień dentysty – nie tylko docenienie pracy stomatologów
Celem Dnia Dentysty jest oczywiście uhonorowanie ciężkiej pracy lekarzy stomatologii. Lecz jest to także czas na podkreślenie wagi dbania o zdrowie i higienę swoich zębów. Wiele osób wciąż unika wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bierze się to z tzw. dentofobii, czyli przekonania, że jest to przeżycie bolesne i nieprzyjemne, a nawet traumatyzujące.
W rzeczywistości, współczesna medycyna poszła już tak daleko do przodu, że większość zabiegów jest całkowicie bezbolesna. Dzień Dentysty to idealna okazja do tego, by przezwyciężyć swoje lęki i jak najszybciej umówić się na wizytę kontrolną, która może zapobiec konieczności skomplikowanego leczenia w przyszłości. Specjaliści przypominają, że nieleczone schodzenia jamy ustnej mogą doprowadzić do rozwoju:
- cukrzycy;
- nadciśnienia;
- chorób serca;
- stanów zapalnych zatok, uszu i oczu;
- zapalenia opon mózgowych;
- alergii;
- chorób nerek.
Pamiętaj, że w przypadku chorób zębów i jamy ustnej, znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego w Dzień Dentysty przypominamy, aby przynajmniej raz do roku udać się na bezpłatny przegląd stanu uzębienia oraz odkamienianie i kompleksowe oczyszczanie. Pracownicy gabinetów stomatologicznych z pewnością udowodnią ci, że nie są to miejsca, których należy się bać. Obecnie komfort pacjentów stawiany jest na pierwszym miejscu, a postępy w medycynie pozwalają na przeprowadzanie wielu skomplikowanych procedur całkowicie bezboleśnie.
Może Cię także zainteresować:
- Patron dentystów – poznaj świętą Apolonię
- Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia
- Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!
- Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?
- Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?
- Ból zęba w ciąży – o czym świadczy i jak go leczyć?
- Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?