czarne zęby

Czy czarne zęby to powód do zmartwień? Niestety tak – ten kolor uzębienia zwiastuje poważne kłopoty!

Anna Wiktor
Chociaż większość problemów z zębami jest (niestety!) niewidoczna, tak czarne zęby to jednoznaczna oznaka tego, że coś złego dzieje się w jamie ustnej. Nie lekceważ zmiany koloru nawet pojedynczego zęba – odwiedź gabinet stomatologiczny jak najszybciej, gdy zauważysz taki objaw!

Co mogą oznaczać czarne kropki na zębach? To najczęściej oznaka niszczycielskiej działalności próchnicy – to problem, który dotyczy zdecydowanej większości mieszkańców naszego kraju. W profilaktyce takich problemów niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. Na co powinieneś się przygotować, jeśli zauważysz charakterystyczne czarne plamki na zębach czy nawet całe czarne zęby?

Czarne zęby a próchnica

To właśnie rozwój próchnicy bardzo często odpowiada za problemy z zębami – bakterie żyjące w jamie ustnej żywią się cukrami, a substancje powstające w tym procesie rozpuszczają szkliwo, co prowadzi do powstawania ubytków.

Próchnica początkowo nie daje dobrze widocznych objawów. Rozpoczyna się od białej plamki na zębie, która ciemnieje z upływem czasu. Nieleczona próchnica ostatecznie prowadzi do sczernienia zęba mlecznego u dziecka. Nie należy lekceważyć ubytku w zębie, nawet mlecznym. Czarne zęby u dorosłych mogą być oznaką poważnych problemów!

Co jeszcze sprawia, że zęby są czarne?

Czarny lub ciemny ząb to nie zawsze objaw działania próchnicy. Ten problem dotyka także zdrowych zębów, które są regularnie myte! Jedną z przyczyn może być zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin – jeśli taka antybiotykoterapia była stosowana w młodym wieku, kiedy uzębienie jeszcze się rozwijało, mogło to być przyczyną ściemnienia zęba.

Przyczyny czarnych zębów

Nie ma powodów do obaw, jeśli zauważyłeś czarne zęby po leczeniu kanałowym. Zęby w tym stanie są już martwe – u jednych pacjentów ich ciemnienie nastąpi szybciej, u innych wolniej, nawet wiele lat po zakończonym leczeniu.

Czarne zęby mogą też zyskać swój kolor od kamienia nazębnego – to kamień nazębny tworzący się poniżej linii dziąseł, który narasta i czernieje z czasem. Aby zapobiegnąć temu problemowi, wystarczy regularne usuwanie płytki nazębnej przez stomatologa.

Lapisowanie – leczenie ubytków w zębach mlecznych

Czarne zęby u dzieci mogą być wynikiem tzw. próchnicy butelkowej. Mówimy o niej w sytuacji, gdy ubytki w zepsutych zębach mlecznych są tak głębokie, że skuteczne założenie wypełnienia jest niemożliwe (plomba po prostu by wypadła).

Sposobem na zabezpieczenie zębów jest lapisowanie. Nie likwiduje ono zmian próchnicowych, ale działa biobójczo i powstrzymuje destrukcyjne procesy. Dzięki temu nie będzie konieczne wcześniejsze usuwanie zębów mlecznych, których obecność ma istotne znaczenie dla stanu zębów stałych i zgryzu.

Wady lapisowania

Niestety, lapisowanie ma też swoje wady – zęby dotknięte próchnicą są zabarwiane właśnie na czarno. Efektem są właśnie czarne zęby u dziecka – choć zabezpieczone. Dentysta może wybrać inną substancję zabezpieczającą do lapisowania zębów, bezbarwną. Nie są one jednak równie skuteczne co azotan srebra.

Czarne kreski na zębach to oznaka, że powinieneś jak najszybciej wybrać się do dentysty – nawet intensywne szczotkowanie zębów nie zastąpi wizyty u specjalisty. Aby zapobiec takim przykrym sytuacjom, regularnie dbaj o stan zębów. Używaj odpowiedniej szczoteczki, sprawdzaj, czy nie pojawiły się przebarwienia na zębach, wybierz pastę z fluorem. Zwracaj szczególną uwagę na czarne zęby przy dziąsłach! Zęby mądrości (ósemki) lubią sprawiać sporo problemów, a ich leczenie bywa bardzo trudne ze względu na kształt korzeni.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony na implantach

Jak przebiega mocowanie korony na implantach?

Następny artykuł
płyn do płukania jamy ustnej ranking

Płyn do płukania jamy ustnej – ranking

Podobne artykuły