ekstyrpacja

Na czym polega ekstyrpacja – nowoczesna metoda leczenia kanałowego?

Jakub Kaczmarek
Czeka cię leczenie kanałowe? Dowiedz się, czym jest ekstyrpacja – nowoczesna metoda usuwania miazgi z chorego zęba. Dzięki niej możesz uniknąć stanu zapalnego!

Ekstyrpacja to metoda, która coraz częściej zastępuje zatruwanie miazgi. Czy warto z niej skorzystać podczas leczenia endodontycznego? Stomatolodzy decydują się na takie zabiegi nie bez powodu – są one bezpieczniejsze dla zęba i pozwalają zapobiec stanom zapalnym.

Na czym polega ekstyrpacja miazgi?

W przypadku, gdy stan chorego zęba jest poważny, stomatolog może zadecydować o zastosowaniu leczenia endodontycznego. W takim przypadku otwiera się kanał zęba i dokładnie się go oczyszcza. Głównym celem leczenia endodontycznego jest pozbycie się zakażonej miazgi. Taka tkanka może być przyczyną kolejnych stanów zapalnych zęba i przyzębia.

Ekstyrpacja miazgi to zabieg, który polega na całkowitym usunięciu chorej miazgi z komory, a w razie potrzeby również z kanału. Po dokładnym oczyszczeniu i odkażeniu powierzchni można zastosować standardowe wypełnienie kompozytowe. Wyleczony ząb nie powinien już boleć ani być nadwrażliwy w kontakcie z zimnym, ciepłym czy słodkim pożywieniem.

To dla stomatologa zadanie, które wymaga dużej precyzji. Ekstyrpację wykonuje się z użyciem specjalistycznego mikroskopu, a zabieg powinien być poprzedzony diagnostyką radiologiczną, czyli wykonaniem zdjęcia RTG.

Dlaczego warto zdecydować się na ekstyrpację miazgi?

Ekstyrpacja, podobnie jak każda nowoczesna metoda leczenia, ma znaczną przewagę nad tradycyjnymi zabiegami. Nieprawidłowo wykonana dewitalizacja miazgi może przynieść wiele powikłań. Jeśli dentysta nie oczyści dokładnie zęba z miazgi, może rozwijać się w nim stan zapalny.

Poprawnie przeprowadzona ekstyrpacja pozwoli zapobiec takim problemom. Co ważne, ma to wpływ na kondycję całego zęba. Dzięki tej metodzie można zachować tkanki wokół kanału głównego i tkanki przyzębia wierzchołkowego. Na pewno zależy ci na tym, by leczenie było skuteczne, a ząb był w dobrym stanie jak najdłużej – i właśnie ekstyrpacja pozwala osiągnąć ten cel.

Podczas ekstyrpacji nie stosuje się preparatów zatruwających miazgę. Wiąże się to z dwiema korzyściami dla pacjentów. Po pierwsze, twój organizm nie jest narażony na działanie tego środka, mogącego powodować skutki uboczne. Po drugie, nie musisz po raz kolejny odwiedzać dentysty po kilku dniach, by usunąć z zęba truciznę.

Ekstyrpacja a dewitalizacja miazgi – którą metodę wybrać?

Wadą ekstyrpacji jest czas wykonywania zabiegu. Doświadczonemu stomatologowi kanałowe leczenie zęba tradycyjną metodą zajmie najwyżej kilkadziesiąt minut. W przypadku ekstyrpacji trzeba przygotować się na co najmniej dwugodzinny zabieg. Z tego powodu taka metoda nie sprawdzi się w sytuacji, gdy leczenie trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Wówczas lepiej przeprowadzić tradycyjną dewitalizację.

Pamiętaj także, że ekstyrpacja, jako stosunkowo nowa metoda, nie jest dobrze znana wszystkim stomatologom. Zwróć uwagę na to, komu powierzasz swój chory ząb. Twój stomatolog powinien mieć doświadczenie w wykonywaniu ekstyrpacji miazgi, ważne jest także to, by w gabinecie znajdował się odpowiedni sprzęt.

Czy zabieg ekstyrpacji miazgi jest bolesny?

Miazga jest żywą tkanką i usuwanie jej za pomocą miazgociągu z komory zęba mogłoby być bolesne. Na szczęście tak nie jest – ekstyrpacja jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym.

Pod tym względem ekstyrpacja nie różni się niczym od dewitalizacji. Różnicę odczujesz natomiast po zabiegu. W przypadku dewitalizacji po kilku godzinach lub nawet dniach może pojawić się silny ból towarzyszący obumieraniu miazgi. Przy ekstyrpacji nie ma takiego ryzyka – to, co mogło sprawiać ból, zostało już bowiem w całości usunięte.

Twój ząb wymaga leczenia kanałowego? Zapytaj swojego stomatologa, czy wykonuje zabiegi ekstyrpacji. Dzięki tej nowoczesnej metodzie możesz uchronić swój ząb przed groźnym stanem zapalnym, unikniesz także bólu. Pamiętaj jednak, że nie każdy dentysta potrafi stosować ekstyrpację podczas leczenia endodontycznego i dysponuje odpowiednim sprzętem, np. mikroskopem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
klej do protez zębowych ranking

Klej do protez zębowych – ranking najlepszych produktów 2024

Next Post
jak długo osiada proteza zębowa

Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba obserwować ten proces

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej