erozja szkliwa

Erozja szkliwa – jak jej zapobiegać?

Jakub Kaczmarek
Erozja szkliwa to główna przyczyna nadwrażliwości zębów. Co możesz zrobić, by uniknąć bólu związanego z tym problemem? Poznaj już teraz sprawdzone sposoby, aby się chronić. Przeczytaj nasz artykuł

Erozja szkliwa to proces, w wyniku którego zewnętrzna warstwa chroniąca zębinę ulega stopniowemu zniszczeniu. Objawy erozji na pewno zauważysz po pewnym czasie – zniszczony ząb stanie się nadwrażliwy na bodźce, takie jak dotyk i spożywanie słodkich, kwaśnych, gorących lub zimnych potraw. Widoczne są także zmiany w wyglądzie zęba – uzyskuje on żółty odcień. Czy odbudowanie zniszczonego szkliwa jest możliwe? Sprawdź!

Co najbardziej szkodzi twojemu szkliwu?

Szkliwo jest najbardziej podatne na działanie substancji o kwaśnym odczynie. Jeśli chcesz zapobiec erozji szkliwa, unikaj napojów gazowanych zawierających kwasy. Wystrzegaj się też piwa, cytrusów, marynat i niektórych warzyw. Nie musisz z nich rezygnować całkowicie, pamiętaj jednak, by popijać posiłki wodą i regularnie myć zęby.

Na stan szkliwa wpływają też niektóre choroby, zwłaszcza te powodujące wymioty:

  • refluks;
  • bulimia;
  • choroby wrzodowe.

Czy zniszczone szkliwo można odbudować?

Choć na rynku dostępne są preparaty reklamowane jako środki na odbudowę szkliwa, nie mamy dobrej informacji – zniszczonego szkliwa nie da się całkowicie odbudować. Można jedynie zapobiegać dalszej erozji.

Jeśli pęknięte szkliwo bardzo ci dokucza, możesz zdecydować się na zabieg nałożenia sztucznego szkliwa. Jego koszt to około kilkuset złotych. Na zęby nanosi się wówczas warstwę kompozytową, która przypomina wyglądem prawdziwe szkliwo. Zabieg ten nie poprawia jednak stanu zębów – jego celem jest jedynie efekt estetyczny.

Jak radzić sobie z erozją szkliwa?

Nadwrażliwość spowodowaną erozją szkliwa można do pewnego stopnia zredukować. W tym celu stosuje się fluoryzację – zabieg pokrycia zębów lakierem lub żelem zawierającym fluor.

Znacznie łatwiejsze jest zapobieganie erozji szkliwa. Oto kilka zasad profilaktyki do wdrożenia na co dzień.

  1. Stosuj pasty z dużą ilością fluoru i potasu.
  2. Wybieraj miękkie szczoteczki do zębów.
  3. Unikaj mocnego szczotkowania.

Pamiętaj, że erozja szkliwa jest trudna do wyleczenia. Zrób wszystko, co możesz, by jej zapobiec. Kilka wskazówek, które poznałeś, powinno ci w tym pomóc!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wyrwać zęba mlecznego

Jak wyrwać zęba mlecznego i co należy wiedzieć o mleczakach?

Następny artykuł
cbct

CBCT – przebieg badania, wskazania, cena. Wady i zalety tomografii stożkowej

Podobne artykuły