fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna – co to takiego i na jakie dolegliwości bólowe pomaga? Poznaj tę technikę terapii

Jakub Kaczmarek
Fizjoterapia stomatologiczna to nadal mało znana dziedzina, ale dla wielu osób jest zbawienna, bowiem rozluźnia mięśnie jamy ustnej i łagodzi dolegliwości bólowe pacjenta w tym obszarze. Na czym polega terapia?

Fizjoterapia stomatologiczna, a co to takiego jest? Kiedy mówimy o stomatologii, to normalne, że nie przychodzi nam na myśl fizjoterapia. Jednak mimo to często te dwie dyscypliny idą w parze. Wspólna praca stomatologów i fizjoterapeutów jest kluczem do pełnego wyleczenia wielu patologii jamy ustnej. Zalecamy przeczytanie tego artykułu, aby poznać zalety połączenia tych dwóch dziedzin.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia i stomatologia mają o wiele bliższy związek, niż mogłoby się początkowo wydawać. Chodzi o to, że nie możemy uważać zębów za pojedyncze kawałki, bowiem są one połączone z naszymi kośćmi i mięśniami. Zasadniczo fizjoterapia odgrywa rolę edukacyjną, profilaktyczną i terapeutyczną w zmianach czynnościowych narządu żucia, pomagając osiągnąć prawidłową równowagę postawy ciała i stawu szczękowego, zwanego również stawem skroniowo-żuchwowym.

Fizjoterapia jest definiowana jako metoda leczenia za pomocą naturalnych środków (takich jak powietrze, woda, światło itp.) lub mechanicznych (takich jak masaż, gimnastyka itp.). W stomatologii fizjoterapia twarzy odgrywa bardzo ważną rolę w terapii zaburzeń twarzoczaszki, a konkretnie problemów stawu skroniowo-żuchwowego. Wielospecjalistyczne leczenie stomatologa i fizjoterapeuty łagodzi i leczy tego typu dolegliwości. 

Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w stomatologii?

Fizjoterapia pomaga uzyskać amplitudę stawów u pacjentów, którzy utracili ją z różnych powodów oraz złagodzić ból spowodowany zaburzeniami równowagi mięśniowej. Fizjoterapia odpowiada również za pracę nad miękkimi strukturami otaczającymi staw skroniowo-żuchwowy, tak aby osoba lepiej przystosowała się do aparatu ortodontycznego lub szyny odciążającej.

Oto główne zalety korzystania z rehabilitacji stomatologicznej z włączoną fizjoterapią, która stanowi uzupełnienie leczenia:

  • przywraca funkcjonalność i ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego i połączonego z nim odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • zapewnia całkowite i odpowiednie otwarcie stawu skroniowo-żuchwowego, a także inne prawidłowe ruchy, takie jak boczne i protruzja-retruzja (właściwe wysunięcie żuchwy do przodu i do tyłu);
  • normalizuje zaangażowane mięśnie;
  • zapewnia prawidłowe ułożenie ciała;
  • reedukuje pacjenta do prawidłowej postawy.

Fizjoterapia w dolegliwościach bólowych twarzy

Niektórzy pacjenci, skarżą się na ból podczas żucia oraz bóle głowy, karku i pleców. Objawy te mogą być związane z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego, znanego również jako TMJ. W takim przypadku fizjoterapeuci mogą stymulować przywrócenie prawidłowych funkcji stawowych, łagodząc ból w dotkniętym obszarze. Dodatkowo po zaledwie kilku sesjach możliwe jest wzmocnienie mięśni trzymających stawy i przeciwdziałanie bruksizmowi.

Fizjoterapia i leczenie bruksizmu

Równie wiele osób ma zwyczaj mimowolnego zaciskania zębów, zwłaszcza ma to miejsce w nocy. Jest to dosyć powszechny problem, który ma wiele przyczyn – ta przypadłość to bruksizm. Szacuje się, że do 40% populacji nieświadomie zaciska lub zgrzyta zębami w nocy, zwykle z powodu stresu. Problem ten można rozwiązać poprzez fizjoterapię stomatologiczną i osteopatię: po zlokalizowaniu punktów napięcia fizjoterapeuci pracują na dotkniętym obszarze w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, emocjonalnego oraz ucisku wywołanego stresem.

Skąd biorą się dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?

Tego typu dysfunkcje mogą mieć różne fundamenty. Niewątpliwie jednym z najczęstszych podstaw są napięcia na podłożu psychologicznym. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę szalone tempo życia, tak charakterystyczne dla naszego społeczeństwa oraz dodatkowe sytuacje stresowe, które pogłębiły się w wyniku kryzysu zdrowotnego.

Napięcie to powoduje, że mimowolnie zaciskamy zęby, co powoduje problemy, takie jak bruksizm, który objawia się głównie podczas snu. Jednym z głównych źródeł tych dolegliwości jest ciągła nadaktywność mięśni, niezależnie od jej pochodzenia. Wady zgryzu i wszelkie ingerencje między zębami, które uniemożliwiają prawidłowy zgryz, są również jedną z częstych przyczyn wizyt u fizjoterapeutów stomatologicznych.

Kiedy udać się na konsultację w sprawie zaburzeń skroniowo-żuchwowych?

Główne objawy, z powodu których powinieneś udać się do gabinetu fizjoterapeuty stomatologicznego, zazwyczaj, nie są ukryte. Można je samodzielnie zauważyć, najczęściej są to następujące sygnały:

  • problemy z otwarciem żuchwy: wydaje się przekrzywiona, nie można jej całkowicie otworzyć ani wykonywać naturalnych ruchów;
  • charakterystyczne klikanie lub trzaski w stawie;
  • występują trudności w mówieniu, żuciu lub połykaniu;
  • bolesność i dyskomfort w dotykaniu obrzęku;
  • bóle głowy, szyi, ramion lub uszu;
  • szumy uszne;
  • uczucie sztywności i napięcia w szczęce (szczękościsk);
  • ścieranie się szkliwa niektórych zębów i związana z tym nadwrażliwość;
  • problemy ze słuchem i wzrokiem;
  • zawroty głowy.

Jak przebiega terapia manualna wykonywana przez fizjoterapeutę?

Zasadniczo można powiedzieć, że są to zabiegi składające się z masaży i ćwiczeń o różnej charakterystyce (rozluźnienie mięśni, ruchy rotacyjne, rozciąganie, korekty postawy). Ponadto stosowanie zimna i ciepła w okolicy problematycznego obszaru jest bardzo powszechnym zabiegiem, ponieważ działa przeciwbólowo i sprzyja większej mobilności. Pomocne może być również przyjmowanie leków pod nadzorem lekarskim, a także profesjonalna pomoc psychologiczna w przypadkach, gdy głównym winowajcą jest stres. To praca manualna o niskim ryzyku powikłań, która może w znacznym stopniu poprawiać komfort życia i codziennego funkcjonowania.

W rzeczywistości fizjoterapia stosowana w obszarze dentystycznym może zmniejszyć ból czaszkowo-twarzowy i szyjny poprzez określone ćwiczenia terapeutyczne, a zatem wizyta na oddziale fizjoterapii szczękowo-twarzowej może być konieczna w celu leczenia bólu ustno-twarzowego. Mimowolne zaciskanie zębów, a także trudności z jedzeniem i mówieniem mogą stać się nawykiem, który powoduje głęboki dyskomfort. Aby złagodzić ból spowodowany tymi praktykami, organizowane są specjalne sesje fizjoterapii stomatologicznej w celu zwalczania pojawiających się objawów.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu stało się dla ciebie jaśniejsze, jak stomatologia i fizjoterapia współdziałają i stanowią kompleksowe leczenie wielu dolegliwości, takich jak: napięcia mięśni żucia, dolegliwości bólowych głowy i szyi oraz bólu w okolicach szczęki. Jeżeli uważasz, że możesz potrzebować takiej kuracji to zgłoś się do gabinetu na konsultację.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
gaz rozweselający

Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Next Post
most na implancie

Most na implancie zębowym – wady i zalety

Related Posts