gummy smile

Co to jest gummy smile? Sposoby leczenia uśmiechu dziąsłowego

Anna Wiktor
Gummy smile to uśmiech, w którym wargi nadmiernie odsłaniają dziąsła. Co prawda przypadłość ta nie zagraża zdrowiu, jednak może powodować zaburzenia samooceny i spore kompleksy. Dowiedz się, jak radzić sobie z uśmiechem dziąsłowym.

Piękny uśmiech to marzenie każdego. Wpływa na niego wiele czynników, o które należy zadbać, jeśli chcesz cieszyć się prawdziwie hollywoodzkim uzębieniem. Idealne zęby powinny być równe i śnieżnobiałe, zgryz zdrowy, a dziąsła odpowiednio mało widoczne. Konieczne jest przy tym zachowanie nienagannej higieny jamy ustnej i częste wizyty kontrolne u stomatologa. Niekiedy nawet przy idealnie zdrowych, pięknych zębach pojawiają się kompleksy spowodowane wrodzoną dolegliwością nazywaną gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym. Czytaj dalej!

Gummy smile – uśmiech dziąsłowy

Gummy smile to typ uśmiechu, w którym widoczna jest nadmierna ekspozycja dziąseł. W ten sposób opisuje się przypadki, w których widoczne jest powyżej 3 mm przyzębia podczas śmiechu. Jest to problem natury głównie estetycznej, który często sprawia, że pacjenci są skrępowani swoim wyglądem. Powoduje wrażenie, że zęby są nieproporcjonalnie krótkie w porównaniu do grubych, wypukłych dziąseł.

Przyczyny nadmiernie odsłoniętych dziąseł

Uśmiech dziąsłowy to problem uwarunkowany cechami wrodzonymi. Powodują go m.in.:

  • nadmierny wzrost kości szczęki;
  • opóźnione wyrzynanie zębów, przy czym mają one odpowiednią długość, ale są zbyt bardzo przykryte dziąsłami;
  • wady natury ortodontycznej, takie jak zły zgryz lub drobne zęby;
  • nadreaktywność mięśni mimicznych;
  • zbyt mała objętość wargi górnej.

Skuteczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Warto zaznaczyć, że gummy smile nie jest problemem, który zagraża zdrowiu jamy ustnej. W wielu przypadkach powoduje jednak kompleksy, zaniżoną samoocenę i utrudnione funkcjonowanie. Leczenie uśmiechu dziąsłowego jest możliwe. Zalecany rodzaj terapii jest różny, w zależności od tego, czym spowodowana jest ta dolegliwość. W procesie diagnozy może przydać się zdjęcie RTG, badanie stanu zębów i zgryzu oraz symetrii twarzy.

Do najczęściej stosowanych metod leczenia należą:

  • toksyna botulinowa, czyli tak zwany botoks – jest to skuteczny sposób dla przypadków powodowanych nadreaktywnością mięśnia odpowiedzialnego za unoszenie górnej wargi. Po iniekcji toksyny botulinowej, mięśnie warg się rozluźniają, co daje pożądany efekt estetyczny. Utrzymuje się on około 6 miesięcy, po czym należy powtórzyć zabieg. Botoks nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i będących na etapie karmienia piersią. Przeciwwskazania do jego zastosowania obejmują też alergie i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
  • zabieg chirurgiczny – ta radykalna metoda zalecana jest tylko osobom dorosłym. Ten zabieg z zakresu medycyny estetycznej ma na celu wydłużenie koron zębów poprzez przycięcie nadmiaru dziąseł. Czasem wymaga to też przycięcia wędzidełka wargi. Mniej inwazyjnym zabiegiem o podobnym działaniu jest wycięcie dziąseł laserem stomatologicznym. Obie te metody niosą jednak ze sobą ryzyko nadwrażliwości korzeni i rozchwiania zębów;
  • leczenie ortodontyczne – okazuje się szczególnie skuteczne wśród osób młodych, będących jeszcze w czasie dojrzewania. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny pozwala na skuteczną korektę wysunięcia dziąseł poprzez przesunięcie zębów przednich. Nie sprawdzi się to jednak w każdej sytuacji, szczególnie wśród osób dorosłych z wadami szkieletowymi.

Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy, to dolegliwość, która polega na zbyt dużym odsłanianiu dziąseł przy uśmiechaniu się lub śmiechu. Może być ona związana z konstrukcją szczęki, zgryzem, sposobem działania mięśni mimicznych lub ukształtowaniem wargi. Stomatologia, ortodoncja i medycyna estetyczna pomagają uporać się z tym problemem. Istnieje kilka metod, jednak wszystkie z nich wiążą się z pewnymi komplikacjami. Jeżeli dziąsłowy uśmiech jest dla ciebie źródłem niedogodności, skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu dobrania najlepszego dla ciebie sposobu leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ból zęba po plombowaniu

Następny artykuł
zębina

Co to jest zębina? Nadwrażliwość zębiny, miazgi i szkliwa zęba

Podobne artykuły