guz Warthina

Guz Warthina – czym jest i jak wygląda leczenie guza ślinianki przyusznej?

Jakub Kaczmarek
Guz Warthina to nic innego jak łagodny guz ślinianki przyusznej. Mimo że gruczoły ślinowe są niedużych rozmiarów, to jednak są narażone na rozwój różnych nowotworów – łagodnych i złośliwych. Dowiedz się więcej na temat guza ślinianki przyusznej!

Najważniejsze informacje o guzie ślinianki przyusznej:

  • Inną nazwą opisywanej choroby jest gruczolakotorbielak brodawczakowaty limfatyczny. 
  • Guz Warthina najczęściej występuje u mężczyzn.
  • Przyczyny guza ślinianki przyusznej mogą być różne – m.in. palenie papierosów.
  • Guz Warthina objawia się niedużym, zaokrąglonym lub owalnym guzkiem.

Czym jest guz Warthina?

Guz Warthina, inaczej gruczolakotorbielak brodawczakowaty limfatyczny jest łagodnym guzem ślinianki przyusznej. Opisywany nowotwór znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj pojawia się w 5. i 6. dekadzie życia. Nie występuje jednak zbyt często, bowiem nowotwory ślinianek (te łagodne i złośliwe), to zaledwie około 3% wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. 

Rozmiar guza Warthina może być różny – może być to zaledwie kilka milimetrów lub kilka centymetrów. Warto też, abyś wiedział, iż guz ślinianki przyusznej stanowi drugi po gruczolaku wielopostaciowym, co do częstości występowania, nowotwór łagodny ślinianek. 

Jakie są objawy guza ślinianki przyusznej?

Jakie objawy daje guz Warthina? Zazwyczaj pacjenci wyczuwają niewielki, miękki i gładki guzek w obrębie kąta żuchwy. Guz może pojawić się jedno- lub obustronnie. Istotną informacją jest to, że guz ślinianki przyusznej jest przesuwalny względem podłoża. U niektórych pacjentów mogą wystąpić też inne objawy takie jak np.:

  • obrzęk i ból ślinianki;
  • chrypka;
  • zaburzenia połykania i życia;
  • duszność;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Jakie są przyczyny guza Warthina? 

Guz Warthina – jakie są jego przyczyny? Uważa się, że jedną z głównych przyczyn odpowiadających za rozwój choroby jest palenie papierosów. Czy wiesz, że palacze są nawet 8-krotnie bardziej narażeni na pojawienie się guza Warthina? Oczywiście to niejedyny czynnik powodujący powstawanie guza Warthina. Do innych możliwych przyczyn zalicza się przewlekłe stany zapalne jamy ustnej, promieniowanie, predyspozycje genetyczne, a także drażniące chemiczne substancje. 

Guz Warthina i diagnostyka 

Nowotwór ślinianki przyusznej może zostać wykryty w wyniku samobadania bądź podczas zwykłej wizyty u lekarza. Jeśli wyczujesz guzek pod skórą, to postaraj się jak najszybciej umówić wizytę u lekarza. W takim przypadkach zwykle najpierw wykonuje się badanie palpacyjne. Później natomiast w celu rozpoznania guza Warthina wykonuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową. Przeprowadzana jest ona pod kontrolą USG. Specjalista podczas badania pobiera wycinek tkanki, a następnie jest on oceniany pod mikroskopem. Jest to skuteczny sposób na zdiagnozowanie nowotworu. Dzięki biopsji można również wykluczyć występowanie złośliwego raka ślinianki. 

Jak wygląda leczenie guza ślinianki przyusznej?

Jak leczy się guz Warthina? Warto wiedzieć, że w przypadku leczenia guza ślinianki przyusznej ogólne rokowania są dobre. Najczęściej leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu całej ślinianki przyusznej lub jej części. Pacjenci muszą wiedzieć, że podczas zabiegu istnieje ryzyko uszkodzenia nerwu twarzowego, czy upośledzenia czucia w obrębie małżowiny usznej. 

O czym trzeba pamiętać po zakończeniu leczenia guza Warthina?

Osoby po leczeniu guza Warthina koniecznie muszą pamiętać o tym, aby obserwować miejsce po leczeniu. Chodzi tutaj o badanie obmacywaniem okolicy ślinianek, co ma na celu sprawdzanie, czy nie ma miejsca wznowa choroby lub nie wystąpiła podobna zmiana w innych gruczołach ślinowych. Jeśli pacjent zmagał się z łagodnym guzem, to powinien uczęszczać też na okresowe kontrole lekarskie z wykonaniem USG, z kolei gdy przeszedł operacje nowotworu złośliwego, to te kontrole muszą być częstsze, natomiast diagnostyka obrazowa powinna być szersza. 

Jak zapobiegać nowotworom ślinianki?

Guz Warthina – czy da się jemu zapobiec? Nie istnieje jeden skuteczny sposób, dzięki któremu na pewno uchronisz się przed zachorowaniem na nowotwór ślinianki. Możesz jednak zmniejszyć to ryzyko, pamiętając o kilku prostych kwestiach takich jak:

  • rzucenie palenia papierosów;
  • ograniczenie picia alkoholu;
  • prawidłowa higiena jamy ustnej;
  • jedzenie naturalnych produktów;
  • nienarażanie się na długotrwałe promienie słoneczne.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, czym jest guz Warthina. Poznałeś jego objawy, przyczyny powstawania, sposoby leczenia, a także wiesz już, jak możesz zapobiegać nowotworom ślinianki. Gdy zauważysz u siebie zmianę w postaci małego guzka w obrębie kąta żuchwy, to udaj się jak najszybciej do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
brodawka międzyzębowa

Brodawka międzyzębowa, czyli naturalny element przyzębia, o który naprawdę warto zadbać!

Następny artykuł
wędrujący ból zębów

Promieniujący i wędrujący ból zębów – efekt próchnicy, zapalenia miazgi lub dziąsła? Leczenie i przyczyny bólu szczęki

Podobne artykuły