Ząbkowanie to bardzo ważny etap w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Pierwsze zęby i dolegliwości, które towarzyszą ich pojawieniu się, budzą zarówno radość, jak i troskę. Ile jest zębów mlecznych i jakie są etapy ich rozwoju? W dalszej części artykułu postaramy się rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.
Ile jest zębów mlecznych?
Każdy człowiek ma dokładnie 20 zębów mlecznych. Na tę liczbę składa się:
- 8 siekaczy;
- 4 kły;
- 8 trzonowców.
Jak widać to nieco mniej niż w przypadku osoby dorosłej. Komplet zębów stałych to liczba 28 zębów plus 4 tak zwane zęby mądrości. Każdy dorosły człowiek z pełnym uzębieniem ma więc dokładnie 32 zęby.
Kiedy powstają zęby mleczne?
Obydwa rodzaje zębów – mleczne i stałe – kształtują się jeszcze w życiu płodowym. Związki zębowe pojawiają się zazwyczaj w siódmym tygodniu ciąży. Jamę gębową wyściela wówczas nabłonek ektodermalny, z którego na dalszych etapach rozwoju powstaną łuki zębowe.
Umiejscawianie się zębów we właściwej pozycji z jamie ustnej nazywamy ząbkowaniem. U donoszonych niemowlaków pierwsze korony zębowe mogą być widoczne już w piątym miesiącu życia. Nieco później proces ten rozpoczyna się u wcześniaków, które do jedenastego miesiąca mogą w ogóle nie zacząć ząbkować. To całkowicie normalne i nie powinno niepokoić rodziców.
Kiedy wypadają zęby mleczne?
Wiesz już, ile jest zębów mlecznych i jak wygląda etap ich powstawania. Wielu młodych rodziców z pewnością zastanawia się, kiedy mleczaki zaczynają wypadać. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj u maluchów w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, dokładnie w okolicach szóstego roku życia. Oczywiście dopuszczalne są pewne osobnicze przesunięcia.
Pierwsze wypadają jedynki. Najczęściej dolne. W dalszej kolejności ich los podzielają szóstki. Proces wymiany zębów z mlecznych na stałe jest rozłożony na lata. Niekiedy kończy się dopiero u nastolatków, które mają czternaście-piętnaście lat. Na samym końcu pojawiają się tak zwane zęby mądrości, które czasami wyrastają dopiero u osób dorosłych.
Warto pamiętać, że pomiędzy wypadnięciem zęba mlecznego a momentem, w którym na jego miejsce wyrośnie ząb stały, może upłynąć nawet kilka miesięcy. W ogóle nie trzeba się tym przejmować. W przedszkolach i szkołach mnóstwo jest dzieci, które przez dłuższy czas z dumą prezentują swoje niekompletne uśmiechy.
Jeżeli masz wątpliwości co do rozwoju zębów twojego dziecka, bez wahania skonsultuj się z pediatrą lub dentystą.
Podsumowanie
Ile jest zębów mlecznych? Każde dziecko, które zakończyło proces ząbkowania, ma ich dokładnie dwadzieścia. Po osiem trzonowców i siekaczy oraz cztery kły. Kiedy mleczaki wypadną, na ich miejsce pojawią się dodatkowe zęby. Dorosły człowiek z kompletnym uzębieniem powinien bowiem mieć ich trzydzieści dwa. Po szesnaście w żuchwie i szczęce.
Może Cię także zainteresować:
- Zęby trzonowe u dziecka – kiedy zaczynają się wyrzynać te zęby mleczne?
- Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka
- Kiedy wypadają mleczaki i wyrastają zęby stałe? Sprawdź, jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych twojego dziecka!
- Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?
- Jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dzieci?
- Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?
- Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?