mycie zębów niemowlaka

Jak wygląda prawidłowe mycie zębów niemowlaka? Na co zwrócić uwagę?

Anna Wiktor
Mycie zębów niemowlaka to wyzwanie – dziecko może nie być chętne do współpracy. Pomimo tego już od okresu niemowlęcego należy dbać o higienę jamy ustnej malucha. Mycie zębów powinno stać się stałym nawykiem. Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby niemowlaka!

Kiedy w jamie ustnej dziecka pojawi się pierwszy ząb, powinieneś już wiedzieć, jak wygląda mycie zębów niemowlaka. Sprawdź też, jaka pasta do zębów dla niemowlaka będzie odpowiednia, aby zęby mleczne były skutecznie chronione przed próchnicą.

Mycie zębów niemowlaka – czy to konieczne?

Mycie zębów niemowlaka to kwestia bardzo ważna, choć nadal często pomijana przez rodziców. Maluch od pierwszych dni życia jest uzależniony od swoich opiekunów, którzy nie powinni bagatelizować kwestii higieny jamy ustnej dziecka. 

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne, ważne jest codzienne przemywanie dziąseł maluszka gazikiem nasączonym przegotowaną i ostudzoną wodą. Dzięki temu bakterie, które powodują pleśniawki, nie będą się rozwijać na dziąsłach.

Natomiast w momencie, gdy zaczną wyrzynać się pierwsze zęby u niemowlęcia, higiena jamy ustnej dziecka nabiera większego znaczenia. Utrzymanie zębów mlecznych w dobrym stanie wpłynie na kondycję zębów stałych w przyszłości. 

Jak myć zęby niemowlakowi?

Mycie zębów u dzieci, zwłaszcza szczotkowanie zębów u niemowląt, jest trudnym zadaniem dla rodzica, ale nie należy się zniechęcać. Jak myć zęby niemowlakowi? Pierwsza szczoteczka powinna być miękka, najlepiej silikonowa, aby nie zrobiła krzywdy maluchowi. Dostosowana do wieku pociechy szczoteczka pozwala na bezpieczne mycie zębów.

Niezbędne jest również wybranie odpowiedniej pasty do zębów dla niemowlaka. Początkowo zawartość fluoru w niej nie powinna być wysoka. W pierwszych miesiącach życia twojego dziecka wystarczy pasta bez fluoru, a później produkt dostosowany do wieku pociechy. Kiedy maluch wypluwa już pastę podczas szczotkowania, wybierz pastę do zębów dla niemowlaka z zawartością 1000 ppm fluoru.

Ważne jest też odbycie pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta sprawdzi, czy zęby wyrzynają się prawidłowo, i nauczy cię ich prawidłowego czyszczenia.

Pamiętaj, że dbanie o zęby mleczne jest ważne – to mit, że nie należy ich leczyć i o nie dbać, bo i tak wypadną! Problemy z zębami mlecznymi szybko odbiją się na zgryzie i zębach stałych, co będzie wymagać i bolesnego, i drogiego leczenia ortodontycznego. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile jest zębów mlecznych

Ile jest zębów mlecznych? Poznaj wszystkie mleczaki malucha

Następny artykuł
borowanie zęba

Borowanie zęba – standardowa metoda leczenia próchnicy. Czy może być bezbolesna? Co zamiast wiertła?

Podobne artykuły