implantoprotetyka

Implantoprotetyka – dziedzina stomatologii, która uratuje Twój uśmiech!

Anna Wiktor
Czasem w wyniku wypadku, a czasem z powodu różnych chorób może dojść do utraty zębów. Wówczas z pomocą przychodzi ci implantoprotetyka. Poznaj bliżej tę gałąź stomatologii!

Implantoprotetyka to jedna z gałęzi stomatologii. Czym dokładnie się zajmuje? Jakie zabiegi wykonasz u lekarza implantologa? Sprawdź!

Trochę historii dotyczącej implantoprotetyki

Implantoprotetyka nie jest zupełnie nową dziedziną wiedzy. Powstała ona w latach 50. XX w., a za jej prekursora uznaje się szwedzkiego ortopedę prof. Branemarka. To on odkrył osseointegracyjne właściwości tytanu. Co to oznacza? Umieszczenie tytanu w kości umożliwia mocne połączenie tkanki kostnej z elementem tytanowym. Zabieg nie wymaga przy tym stosowania bardzo inwazyjnych metod chirurgicznych. Prof. Branemark zauważył, że implanty tytanowe stosować można nie tylko w leczeniu ortopedycznym, ale również stomatologicznym.

To on w 1965 roku wykonał także pierwszy tytanowy implant zębowy. Od tamtego czasu implantoprotetyka rozwija się szybko i prężnie, a tworzone wypełnienia są coraz trwalsze i lepiej dopasowane.

Implantoprotetyka dzisiaj – czym zajmują się lekarze implantolodzy?

Implantoprotetyka jest dziedziną nauki, która łączy w sobie dwa różne zagadnienia. Z jednej strony lekarze implantolodzy muszą dobrze poznać zasady przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Z drugiej – wyspecjalizować się w zagadnieniach dotyczących odbudowy zębów na implancie (czym w szerszym zakresie zajmuje się protetyka).

W związku z tym, wybierając się do specjalisty z zakresu implantoprotetyki, możesz być pewien, że lekarz dokładnie sprawdzi stan twojego uzębienia. Następnie doradzi ci najlepszy w twoim przypadku rodzaj wypełnienia (most, koronę lub implant zębowy). Lekarz będzie wreszcie w stanie przeprowadzić cały proces leczenia. W ten sposób pomoże ci odzyskać piękny uśmiech!

Implantoprotetyka to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Znaczący wpływ na to miał rozwój techniki i medycyny oraz postępująca miniaturyzacja. Dzięki temu dziś lekarz implantolog może zaproponować ci różne metody uzupełniania uzębienia. Warto skorzystać z szansy na idealny uśmiech!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
fluoryzacja w szkole

Fluoryzacja w szkole podstawowej – czy powinna być szkolnym obowiązkiem?

Następny artykuł
aparat ortodontyczny przed i po

Aparat ortodontyczny – przed i po: czy warto go nosić? Dowiedz się przed założeniem aparatu ortodontycznego na zęby

Podobne artykuły