Mycie zębów po usunięciu ósemki

Mycie zębów po usunięciu ósemki – o czym warto pamiętać?

Anna Wiktor
Mycie zębów po usunięciu ósemki powinno przebiegać według określonych zasad. Podpowiadamy, kiedy zacząć szczotkowanie i o jakich zasadach nie wolno zapomnieć w okresie gojenia się rany.

Ekstrakcja zęba mądrości to poważny zabieg, który wymaga rekonwalescencji. Stomatolog lub chirurg szczękowy udziela szczegółowych instrukcji na temat tego, jak postępować przez pierwsze dni po zabiegu. Dotyczą one również higieny jamy ustnej. Sprawdź, jak powinno przebiegać mycie zębów po usunięciu ósemki.

Mycie zębów po usunięciu ósemki – kiedy zacząć?

Po zabiegu usunięcia zęba mądrości należy zadbać o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest jednak to, aby odczekać określony czas pomiędzy zejściem z fotela dentystycznego a pierwszym szczotkowaniem zębów. Dentyści radzą, aby pierwsze mycie zębów zaplanować nie krócej niż na dwanaście godzin po zabiegu.

Pamiętaj, że zalecenia w tym zakresie mogą nieco różnić się od siebie w zależności od konkretnego przypadku. Bardzo ważne jest to, aby stosować się bezwzględnie do porad lekarza stomatologa.

Mycie zębów po usunięciu ósemki – ogólne zasady

Mycie zębów po wyrwaniu ósemki powinno być przeprowadzane z dużą ostrożnością. Przez kilka pierwszych dni nie zaleca się szczotkowania bezpośrednich okolic rany. Kiedy proces gojenia już na to pozwoli, warto zaopatrzyć się w szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i z jej pomocą szczotkować delikatnie miejsce rany.

W pierwszej dobie po zabiegu należy unikać płukania jamy ustnej. Po tym czasie zadbaj o to, aby było ono bardzo delikatne i nie tworzyło dużego ciśnienia w jamie ustnej. Może to bowiem doprowadzić do wypadnięcia skrzepu, który tworzy się w ranie i jest niezbędnym elementem procesu gojenia.

Higiena jamy ustnej po ekstrakcji zęba jest bardzo ważna. Mycie zębów po wyrwaniu ósemki można rozpocząć po około dwunastu godzinach od zabiegu. Pamiętaj, aby szczotkować delikatnie i unikać zbyt intensywnego płukania. Najlepiej korzystać ze szczoteczki o miękkim włosiu.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Bóle zębów i dziąseł: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Następny artykuł
protezy nakładkowe

Czym są protezy nakładkowe (overdenture)? Poznaj ich zalety!

Podobne artykuły