Jak długo boli po wyrwaniu zęba

Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania

Aneta Redzik
Jak długo boli po wyrwaniu zęba i jak złagodzić dolegliwości? Dowiedz się z treści artykułu! Ekstrakcja to prosty zabieg stomatologiczny, jednak może powodować powikłania. Ból zębów jest źródłem dyskomfortu i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Obrzęk, opuchlizna i kilkudniowy ból poekstrakcyjny to normalne objawy w czasie, kiedy tkanka się regeneruje. Jeśli jednak środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi, a ból wyrywanego zęba narasta, konieczna jest wizyta kontrolna u dentysty. Aby uniknąć powikłań, trzeba stosować się do jego zaleceń (m.in. nie palić papierosów). Ból po wyrwaniu zęba powinien samoistnie zniknąć w ciągu kilka dni po zabiegu.

Ekstrakcja zęba – przyczyny bólu po ekstrakcji

Usunięcie zęba to zabieg chirurgicznego dłutowania lub zabieg przy zastosowaniu kleszczy ekstrakcyjnych, podczas którego stomatolog stosuje środki znieczulające. Może to być usunięcie ósemek (ósemki dolne i górne) czy zęba mądrości. Umiejscowienie zęba decyduje o tym, jak silne będą dolegliwości i jak długo potrwa ból po wyrwaniu.

Znieczulenie odczuwalnie zmniejsza dyskomfort i dolegliwości bólowe. Jednocześnie, gdy efekty znieczulenia maleją, następuje nasilenie bólu poekstrakcyjnego. Jeśli zabieg trwa dłużej dodatkowo może pojawić się ból szczęki.

Przyczyny bólu po ekstrakcji zęba to:

  • brak działania leków znieczulających;
  • ból sąsiedniego zęba;
  • pojawienie się stanu zapalnego (zapalenie okostnej);
  • przedłużające się krwawienie;
  • suchy zębodół.

Jak długo boli po wyrwaniu zęba – jak złagodzić ból zęba, powikłania i proces gojenia

Powikłania rany poekstrakcyjnej to m.in. pulsujący ból. Ile trwa ból po wyrwaniu zęba 8? Sam ból poekstrakcyjny zaczyna samoistnie ustępować w ciągu 2-3 dni po zabiegu. Jako powikłanie może pojawić się nawet po 2-4 dniach po wykonaniu zabiegu.

Najczęściej przyczyna problemów to skrzep. Jeśli nie zostanie prawidłowo wytworzony, suchy zębodół spowoduje ból dziąsła, ucha, a nawet głowy. Niepokojące objawy należy skonsultować z dentystą – środki dostępne bez recepty (zimne okłady, płukanie jamy ustnej, leki przeciwbólowe) mogą nie łagodzić bólu po usunięciu ósemek.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie opryszczki

Next Post
wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą – na czym polega? Czym jest lampa Beyond i jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie?

Related Posts