Kiretaż to zabieg wykonywany w przypadku pojawienia się stanu zapalnego dziąseł. Jest to metoda oczyszczania kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego, bakterii, ziarniny i resztek pokarmu. Nie jest to więc tradycyjne usuwanie kamienia, podczas którego oczyszczana jest tylko powierzchnia zębów. W przypadku kiretażu dentysta pracuje w obrębie linii dziąseł. Posługuje się wówczas specjalnym narzędziem – kiretem. Już za chwilę dowiesz się, jakie są wskazania do przyprowadzenia zabiegu kiretażu. Poznasz również zalecenia, których należy przestrzegać w okresie pozabiegowym.
Wskazania do kiretażu
Wskazaniem do kiretażu jest przede wszystkim choroba przyzębia, szczególnie w stanie zaawansowanym. Często zdarza się, że choroba w początkowym stadium nie daje dokuczliwych objawów i pacjent nie jest świadomy rozwijającego się stanu zapalnego. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i kontrola stanu uzębienia.
Przyczyny chorób przyzębia
Najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higieny jamy ustnej. Powoduje to gromadzenie się płytki nazębnej, która odpowiada za rozwój stanu zapalnego w obrębie dziąseł. Pozostałe przyczyny chorób przyzębia to:
- niewłaściwa dieta;
- leczenie ortodontyczne;
- osłabienie odporności;
- cukrzyca;
- stres;
- palenie papierosów;
- niedobór witamin;
- czynniki genetyczne.
Objawy chorób przyzębia
W przypadku zaawansowanych chorób przyzębia pojawiają się pewne specyficzne objawy w obrębie dziąseł, takie jak:
- nadwrażliwość;
- zaczerwienienie;
- ból;
- dyskomfort podczas jedzenia;
- uczucie luźnych zębów;
- krwawienie.
Warto pamiętać, że do chorób przyzębia zaliczamy również paradontozę. Choroba ta w zaawansowanym stadium może prowadzić do utraty zębów. Jeżeli zauważasz powtarzające się lub przewlekłe objawy stanu zapalnego dziąseł, niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Wczesne rozpoznanie problemu gwarantuje większą skuteczność leczenia.
Kiretaż – rodzaje
W dziedzinie stomatologii wyróżnia się trzy rodzaje kiretażu – laserowy, otwarty i zamknięty. To, jaki zabieg zostanie wykonany, zależy od stopnia zaawansowania choroby przyzębia.
Kiretaż zamknięty
Kiretaż zamknięty wykonuje się, kiedy konieczne jest oczyszczenie kieszonek dziąseł na głębokości do 5 mm. Polega na usunięciu resztek pokarmowych, kamienia nazębnego i bakterii. Zabiegowi temu towarzyszy niewielkie krwawienie dziąseł. Ostatnim etapem jest polerowanie powierzchni korzenia i zęba tuż przy linii dziąseł. Ma to na celu zapobieganie gromadzenia się kamienia nazębnego w przyszłości.
Kiretaż otwarty
Kiretaż otwarty to procedura medyczna przeprowadzana, kiedy należy oczyścić kieszonki dziąseł na głębokości większej niż 5 mm. W tym celu stomatolog nacina dziąsło i odsłania korzenie, a następnie przystępuje do ich oczyszczania. Po zakończeniu tej czynności dentysta zakłada na dziąsło szwy.
Kiretaż laserowy
Kiretaż laserowy to sposób oczyszczania kieszeni dziąseł za pomocą wiązki światła lasera. Zabieg ten jest mniej inwazyjny – nie powoduje tak intensywnego krwawienia, jak kiretaż zamknięty i otwarty. To wpływa na szybkość procesu gojenia się nabłonka.
Czy kiretaż jest zabiegiem bolesnym?
Kiretaż to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Z tego powodu jest dla pacjenta bezbolesny. W trakcie oczyszczania odczuwa się specyficzne skrobanie w okolicy korzenia zęba. Po ustąpieniu znieczulenia zwykle pojawia się niewielki ból, dyskomfort, zaczerwienienie i nadwrażliwość. Wówczas można zażyć tabletkę przeciwbólową. Warto zapytać stomatologa, jaki lek będzie najlepszy po tym zabiegu.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do leczenia chorób przyzębia metodą kiretażu są:
- ropień;
- zaostrzone stany zapalne dziąseł;
- choroby układu krążenia;
- problemy z krzepliwością krwi;
- nieleczona cukrzyca.
Jeżeli cierpisz na jakąś dolegliwość i zastanawiasz się, czy stanowi ona przeciwwskazanie do wykonania kiretażu, koniecznie poinformuj o tym stomatologa.
Zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzeniu kiretażu stomatolog przekaże ci wszystkie zalecenia po zabiegu. Należy ich przestrzegać, aby przyspieszyć proces gojenia i uniknąć ewentualnych powikłań.
- Przez kilka godzin po zabiegu może występować obrzęk i delikatne krwawienie. Można wówczas stosować chłodne okłady, przykładając je delikatnie do policzków.
- Stomatolodzy zwykle przepisują leki przeciwbólowe. W kwestii dawki należy przestrzegać zaleceń.
- Przez kilka dni po zabiegu należy spożywać wyłącznie miękkie posiłki. Należy unikać potraw słonych, gorących, ostrych i kwaśnych.
- Zabronione jest palenie papierosów po kiretażu i spożywanie alkoholu do czasu zagojenia się dziąseł.
- Pierwsze mycie zębów należy wykonać dopiero po 12 godzinach od zabiegu. Należy delikatnie szczotkować zęby, omijając wrażliwe okolice dziąseł. Trzeba też zrezygnować na jakiś czas ze stosowania nici dentystycznych.
- Stomatolodzy czasem zalecają płukanie ust specjalnym płynem przeciwdrobnoustrojowym, jednak nie bezpośrednio po zabiegu.
- Po 7 dniach zwykle następuje wizyta kontrolna. W przypadku kiretażu otwartego należy wówczas zdjąć szwy.
Jak często należy wykonywać kiretaż?
W przypadku chorób przyzębia należy co kilka miesięcy kontrolować stan jamy ustnej. Jak często przeprowadza się zabieg kiretażu? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji do gromadzenia się płytki nazębnej. Stomatolog decyduje, jakie leczenie należy wdrożyć na danym etapie rozwoju dolegliwości, czy należy zastosować kiretaż otwarty, czy zamknięty. Jako że ten pierwszy zabieg jest już nieco bardziej inwazyjny i obejmuje przecięcie dziąsła, warto zgłosić się do gabinetu od razu po zauważeniu pierwszych objawów.
Korzyści z zabiegu kiretażu
Choroby przyzębia mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, od dyskomfortu po ból i krwawienie. Po wykonaniu kiretażu dolegliwości te ustępują. Zabieg eliminuje stan zapalny przyzębia, poprawia stabilność zębów, zmniejsza głębokość kieszonek dziąsłowych, a także zapobiega utracie zębów w przypadku paradontozy.
Cena kiretażu otwartego i zamkniętego
Kiretaż to dość kosztowny zabieg dentystyczny, jednak w wielu przypadkach okazuje się niezbędny dla poprawy stanu zdrowia pacjenta cierpiącego na choroby przyzębia. Koszt zabiegu uzależniony jest od lokalizacji gabinetu stomatologicznego oraz od stanu uzębienia pacjenta. Cena kiretażu zamkniętego to od 300 do 500 zł, z kolei otwarty kiretaż to koszt 600-800 zł. Cena obejmuje wykonanie zabiegu na 1/4 łuku zębowego.
Kiretaż to skuteczna metoda oczyszczania kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego. Nie jest to najprzyjemniejszy zabieg stomatologiczny, jednak warto pamiętać, że zarówno w przypadku kiretażu zamkniętego, jak i otwartego pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu kiretażu pacjent odczuwa znaczną poprawę stanu dziąseł.
Może Cię także zainteresować:
- Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne i bezbolesne metody!
- Higienizacja zębów – cena zabiegu
- Czyszczenie protezy zębowej octem – co warto wiedzieć?
- Skaling ultradźwiękowy, czyli metoda usuwania kamienia nazębnego
- Dekortykacja przyzębia – na czym polega ten zabieg i jak wpływa na leczenie ortodontyczne?
- Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?
- Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?