hemisekcja

Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?

Anna Wiktor
Hemisekcja wykonywana jest na zębach wielokorzeniowych trzonowych i przedtrzonowych i polega na separacji i usunięciu chorej części zęba. Stomatolog wykonuje ją, gdy zawiedzie leczenie zachowawcze. Sprawdź, jak przebiega taki zabieg.

Hemisekcja to zabieg umożliwiający pozostawienie zdrowej części zęba, który posłuży następnie jako podstawa do odbudowy protetycznej. Hemisekcja pozwala uniknąć ekstrakcji. Wskazania do zabiegu to złamania korony zęba lub jednego z korzeni, głęboka próchnica, źle przeprowadzone leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe), zmiany okołowierzchołkowe. Podobnym zabiegiem jest radektomia polegająca na odcięciu i usunięciu jednego z korzeni. Co warto wiedzieć o hemisekcji? Sprawdź!

Jak wygląda hemisekcja?

Współczesna stomatologia i chirurgia stomatologiczna opracowały wiele metod odbudowy zębów – jednym z nich jest hemisekcja. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie zdjęcia RTG i ocena stanu zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba. Jeśli to konieczne stomatolog zakłada szwy, które są zdejmowane po kilku tygodniach. Ostatnim etapem jest odbudowa protetyczna.

Zabieg hemisekcji – przeciwwskazania

Hemisekcja jest zabiegiem przeciwwskazanym w przypadku niekorzystnej budowy anatomicznej zębów, ich nadmiernego rozchwiania na skutek zaawansowanych chorób przyzębia, czy braku możliwości rekonstrukcji protetycznej. Hemisekcji nie wykonuje się w przypadku nieprawidłowego leczenia, które obejmowało więcej niż jeden korzeń.

Postępowanie po zabiegu

Hemisekcja jest jednym z zabiegów, który wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Po 6 tygodniach zostaje osadzony wkład koronowo-korzeniowy. Po upływie kolejnych kilku tygodni można nałożyć koronę protetyczną. W ten sposób wykonuje się rekonstrukcję fragmentu zęba.

Hemisekcja to sposób na uratowanie części zęba oraz jego szybką odbudowę. Zabieg ma ogromne znaczenie dla zdrowia, ale również samopoczucia pacjenta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
mucocele

Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli

Podobne artykuły