czym płukać po wyrwaniu zęba

Czym płukać po wyrwaniu zęba? Wskazania po ekstrakcji

Jakub Kaczmarek
Czym płukać po wyrwaniu zęba? Płukanie jamy ustnej może przyśpieszyć proces regeneracji. Podpowiadamy, które środki i napary będą najlepsze.

Pamiętaj, że w ciągu pierwszej doby od operacji należy powstrzymać się od płukania jamy ustnej, zarówno wodą jak i specjalistycznymi środkami. Zapobiegnie to przypadkowemu wypłukaniu skrzepu chroniącego pusty zębodół. 

Czym płukać jamę ustną po wyrwaniu zęba?

Jeśli od zabiegu ekstrakcji minęła więcej niż doba, można wrócić do standardowej higieny jamy ustnej. W pielęgnacji rany pozabiegowej pomogą specjalne płukanki, które zminimalizują ryzyko zakażeń bakteryjnych. Może być to zarówno roztwór soli, roztwór z wody utlenionej, schłodzone napary z szałwii czy rumianku, jak i specjalne preparaty apteczne. Te przede wszystkim powinny mieć w swoim składzie chlorheksydynę, antyseptyczny składnik, który wspomoże odbudowę zdrowej tkanki. Regularne płukanie przyśpieszy regenerację po zabiegu i znacznie zmniejszy obrzęk. 

Jak długo płukać jamę ustną? 

Jeśli stosujesz płyny antyseptyczne, koniecznie sprawdź zalecenia na etykiecie produktu. Większość preparatów może być stosowana nawet przez dwa tygodnie po zabiegu — płyn zazwyczaj rozcieńcza się dodatkowo ciepłą wodą. Ważne, aby płukanie przeprowadzać delikatnie, biorąc łyk płynu i delikatnie rozprowadzając go po całej jamie ustnej przez około 30 sekund. Czynność możesz powtarzać nawet kilka razy dziennie, najlepiej bezpośrednio po umyciu zębów. 

Dlaczego należy odczekać dobę przed płukaniem jamy ustnej po zabiegu ekstrakcji? 

Skoro płukanki mogą przyśpieszyć regenerację rany, dlaczego z płukaniem jamy ustnej należy odczekać aż dobę? Stomatolodzy zalecają wstrzymanie się, aby uniknąć sytuacji, w której wypłukujemy z zębodołu skrzep krwi. Skrzep znajdujący się w ranie poekstrakcyjnej chroni tkanki przed dalszym krwawieniem i zakażeniem bakteryjnym. Zbyt wczesne usunięcie może spowodować pojawienie się stanów zapalnych i doprowadzić do odsłonięcia kości i tzw. suchego zębodołu. Suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba stałego występujące u około 4% pacjentów. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne — najczęściej jest to silny, pulsujący ból promieniujący do okolic skroni, zmniejszenie apetytu oraz zaburzenia żucia. Do suchego zębodołu może doprowadzić również nieprawidłowa higiena jamy ustnej po ekstrakcji — lepiej więc od razu zastosować się do pozabiegowych zaleceń lekarza. 

O czym jeszcze pamiętać po wyrwaniu zęba? Pozostałe zalecenia od stomatologa

Poza przepłukiwaniem jamy ustnej szałwią bądź preparatami z chlorheksydyną jest jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać po ekstrakcji zęba. Zalecenia stomatologów to między innymi: 

  • wstrzymanie się od jedzenia i picia przez dwie godziny od zabiegu; 
  • ograniczenie gorących i zimnych posiłków przez dobę od zabiegu; 
  • unikanie rozgryzania, przeżuwania oraz picia napojów przez rurkę przez pierwsze dni po zabiegu. 

Warto również przez kilka pierwszych dni ograniczyć wysiłek fizyczny i unikać wysokich temperatur. Jeśli palisz papierosy, stanowczo wstrzymaj się od szkodliwego nałogu przynajmniej przez dwa dni — dym papierosowy zawiera w sobie liczne związki toksyczne, które mogą wpłynąć na niedotlenienie tkanek w jamie ustnej. Stosując się do tych zaleceń, unikniesz powstania stanu zapalnego w miejscu po ekstrakcji. Pełen powrót do zdrowia następuje w ciągu trzech miesięcy, po około tygodniu nie powinieneś już jednak odczuwać bólu lub dyskomfortu w okolicy rany. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból zęba pod koroną

Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Następny artykuł
ubytki w zębach

Ubytki w zębach próchnicowe i inne – sprawdź, jakie są ich rodzaje i jak wygląda stomatologiczne leczenie ubytków

Podobne artykuły