licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki kompozytowe a porcelanowe – poznaj 2 popularne rodzaje wypełnień

Anna Wiktor
Zastanawiasz się jakie licówki wybrać? Czym różnią się licówki kompozytowe a porcelanowe? Odpowiadamy!

Licówki kompozytowe a porcelanowe – które będą dla ciebie odpowiedniejsze? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań i wybierz to, które bardziej ci odpowiada!

Licówki kompozytowe a porcelanowe – zalety

Oba typy licówek są chętnie wybierane przez pacjentów. Bardzo często zalecają je też sami lekarze stomatolodzy. Jakie są główne zalety każdego rodzaju wypełnień i czym różnią się licówki kompozytowe a porcelanowe?

Licówki kompozytowe są jednymi z najtańszych na rynku

Tę ich zaletę doceniają zwłaszcza pacjenci z ograniczonym budżetem albo dużą liczbą estetycznych wad do zakrycia. Co więcej, licówki kompozytowe przygotowywane są bardzo szybko – ich założenie odbywa się z reguły na jednej wizycie (przygotowywane są bezpośrednio w ustach pacjenta!). Licówki kompozytowe, z uwagi na fakt, że nie są tak twarde, jak porcelanowe, polecane są także pacjentom, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą wybrać porcelany.

Co wyróżnia licówki porcelanowe? 

Z pewnością fakt, że są twarde, trwałe i bardzo wytrzymałe. Ich zastosowanie daje także bardzo naturalny efekt – licówki porcelanowe są w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Wady licówek porcelanowych i kompozytowych

Żadne z rozwiązań nie jest jednak idealne i wolne od wad. Licówki kompozytowe nie dają tak dobrego, naturalnego efektu jak inne rodzaje wypełnień. Są też mniej wytrzymałe – kompozyt nie jest materiałem tak trwałym i niezniszczalnym jak np. cyrkon. Z uwagi na to, najczęściej licówki kompozytowe polecane są jako wypełnienie tymczasowe, z którego będziesz korzystał w czasie leczenia.

Główną wadą licówek porcelanowych jest z kolei ich cena. Wypełnienia tego typu są jednymi z najdroższych na rynku!

Na co powinieneś postawić, kiedy przed tobą wybór – licówki kompozytowe a porcelanowe? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wiele zależy od stanu twojego zdrowia, możliwości finansowych oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Być może odpowiednią opcją dla ciebie będzie połączenie obu rodzajów wypełnień – zależnie od miejsca, w którym mają być wstawione!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jak długo umiera ząb po zatruciu

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Next Post
wymiana plomb

Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość

Related Posts