mycie zębów przed czy po śniadaniu

Mycie zębów – przed czy po śniadaniu? Poranne mycie zębów – kiedy je wykonać?

Anna Wiktor
Trwa odwieczny spór odnośnie do tego, kiedy wykonać poranne mycie zębów – przed czy po śniadaniu? Zdania, nawet wśród specjalistów, są podzielone. Sprawdź, jakie są argumentu obu stron, związane z czasem mycia zębów.

To, czy wskazane jest mycie zębów przed, czy po śniadaniu, zależy przede wszystkim od eksperta, który się wypowiada. W obu przypadkach argumenty są logiczne, dlatego warto wziąć je pod uwagę i wybrać opcję, która najlepiej do ciebie przemawia.

Mycie zębów – przed czy po śniadaniu? Zalety pierwszej opcji

W sporze o to, czy lepsze jest mycie zębów przed, czy po śniadaniu, istnieje wiele argumentów za tą pierwszą opcją. Przez noc, w czasie, gdy śpisz, wytwarzanie śliny spada. To ona w ciągu dnia chroni jamę ustną przed działaniem drobnoustrojów. W momencie, gdy wstajesz, na powierzchni zębów i w całych ustach rozwijają się bakterie, ale również dochodzi do zwiększenia stężenia kwasów. W rezultacie szkliwo jest osłabione. Jeśli na śniadanie jadasz np. owoce, to może dojść do uszkodzenia szkliwa, co stwarza pole do rozwoju próchnicy. Dlatego zalecane jest mycie zębów przed śniadaniem, aby usunąć to zagrożenie.

Mycie zębów – przed czy po śniadaniu? Zalety drugiej opcji

Mycie zębów po śniadaniu jest zalecane przez wszystkich specjalistów, choć nie zawsze bezpośrednio. Podstawowa rada brzmi, aby myć zęby dwa razy dziennie po posiłkach, dlatego też czas po śniadaniu wydaje się oczywistym wyborem. Faktycznie, w ten sposób usuwasz resztki jedzenia i bakterie. Ważne jest jednak, aby myć zęby kilkadziesiąt minut po posiłku, by odczyn pH w jamie ustnej był wyrównany przez enzymy ze śliny.

Wychodzi na to, że nie ma jednej odpowiedzi na spór o mycie zębów przed czy po posiłku. Najlepiej jest wybrać obie opcje i szczotkować zęby od razu po wstaniu. Następnie przydałoby się odczekać kilkadziesiąt minut, zjeść posiłek, a po nim i kolejnych kilkudziesięciu minutach wykonać następne szczotkowanie. Pytanie brzmi – czy masz na to czas?


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile zarabia ortodonta

Ile zarabia ortodonta? Zarobki lekarza ortodonty w Polsce

Następny artykuł
ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza i jak go zwalczać?

Podobne artykuły